====== L - Povinný podíl ======
Po ukončení kalendářního roku čeká většinu organizací výpočet povinného podílu za nezaměstnávání občanů se změněnou pracovní schopností.
Při výpočtu povinného podílu postupujeme následujícím způsobem:
Vytiskneme si sestavy, které obsahují stavy zaměstnanců nutné pro výpočet povinného podílu.
Na konfigurační obrazovce Povinný podíl doplníme přepočtené stavy jednotlivých skupin zaměstnanců a další konstanty, platné dle legislativy pro výpočet povinného podílu za příslušný rok. Prostřednictvím tlačítka „Dopočet“ vypočteme částku odvodu.
Tato částka se automaticky zapíše do //** Parametrů pro export **//(tabulka TABAN) s typem operace PP – povinný podíl. Následně lze provést příkaz k úhradě ve skupině úloh Export do peněžních ústavů.
Oznámení o plnění povinného podílu se podává elektronicky. Pro tento účel si můžeme vytvořit export povinného podílu ve formátu XML (tlačítko Export do XML), nebo můžeme údaje o povinném podílu přímo zadat do online formuláře povinného podílu na portále MPSV (tlačítko Portál MPSV). Zde je možné si formulář v případě potřeby i vytisknout. V rámci Orsoftu Open není tisk povinného podílu k dispozici.
Podrobné informace o tom, jak postupovat při výpočtu povinného podílu najdete v dalších nápovědách.
===== Úřad práce - oddíl A =====
==== Krajská pobočka úřadu práce ====
Název krajské pobočky úřadu práce
===== Průměrný evidenční přepočtený počet - oddíl C =====
V této části se vyplní hodnoty průměrných evidenčních počtů jednotlivých skupin zaměstnanců. Tyto hodnoty lze získat jako výsledek sestav, které zjišťují průměrný evidenční přepočtený počet.
==== Zaměstnanci celkem ====
Výpočet probíhá následujícím způsobem:\\
PPZ = PH/FPD\\
\\
PH = počet odpracovaných hodin všemi zaměstnanci + neodpracované hodiny v důsledku čerpání dovolené na zotavenou + neodpracované hodiny v důsledku překážek v práci + neodpracované hodiny v důsledku pracovní neschopnosti, za níž náleží dávky nemocenského pojištění FPD je celkový roční fond pracovní doby připadající na jednoho zaměstnance pracujícího na plnou pracovní dobu, stanovenou zvláštními předpisy (§83 ZP) Průměrný roční přepočtený počet zaměstnanců je nutné zadat (zaokrouhlený na celá čísla). Podkladem pro zjištění tohoto počtu je sestava s názvem //**Průměrný přepočtený počet zaměstnanců - všichni zaměstnanci.**// V sestavě nejsou načítány hodiny zaměstnanců odpracované na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.
Sestava se standardně vytváří za všechny zaměstnance, kteří jsou vidět v browse. Zaměstnance, na jejichž zaměstnávání se povinnost uvedená v § 24 odst.2 zákona nevztahuje (jmenování, volba) lze vyloučit tak, že si je z provedeného výběru odstraníte. Jednou z možností jak toto udělat je označit všechny zaměstnance pomocí zatržítka na levé straně browse a pak u zaměstnanců, na něž se povinnost nevztahuje zatržítko vymazat.
==== Zaměstnanci se ZP ====
Zjišťuje se stejným způsobem jako průměrný roční přepočtený počet všech zaměstnanců. Rozdíl je pouze v tom, že se vybírají zaměstnanci, u nichž je platí, že jde o zaměstnance se změněnou pracovní schopností (průkaz TP).\\
\\
Ostatní pravidla jsou stejná. Podkladem k zadání této hodnoty je sestava Průměrný přepočtený počet zaměstnanců - zdravotně postižení (Z). Výsledný počet se měří s přesností na dvě desetinná místa.
==== Zaměstnanci s TZP ====
Zjišťuje se stejným způsobem jako průměrný roční přepočtený počet všech zaměstnanců. Rozdíl je pouze v tom, že se vybírají zaměstnanci, u nichž je platí, že druh změněné pracovní schopnosti je T nebo P (držitelé průkazu ZTP nebo ZTP+P. Ostatní pravidla výpočtu jsou stejná. Tuto hodnotu je třeba vyplnit s přesností na dvě desetinná místa. Podkladem k jejímu získání je sestava Průměrný přepočtený počet zaměstnanců - těžce zdravotně postižení (T,P).
===== Fyzický počet k 31.12. - oddíl F =====
Podkladem pro vyplnění fyzického počtu je sestava Fyzický počet zaměstnanců k poslednímu dni měsíce.
==== Zaměstnanci ====
Podkladem pro vyplnění fyzického počtu je sestava Fyzický počet zaměstnanců k poslednímu dni měsíce.
==== Zaměstnanci se ZP + TZP ====
Podkladem pro vyplnění fyzického počtu je sestava Fyzický počet zaměstnanců k poslednímu dni měsíce. Fyzický počet zaměstnanců se ZP a TZP je uveden v závěru sestavy.
===== Povinný podíl =====
V této části se uvádějí další hodnoty nutné pro výpočet povinného podílu.
==== Procento (%) ====
Jde o procento, které je určováno nařízením vlády pro příslušný rok. U organizací, kde se povinný podíl zaměstnanců se ZPS nepočítá, zůstává hodnota nulová, u ostatních je nutno příslušné procento zadat.
==== Počet (osob) ====
Je-li zadán průměrný přepočtený počet všech zaměstnanců a procento povinného podílu ZPS, povinný podíl zaměstnanců se ZPS se spočítá po použití tlačítka "Dopočet". Vypočtená hodnota se matematicky zaokrouhluje na celé číslo.
==== Plnění povinného podílu - oddíl D ====
Zde se zadávají další hodnoty související s výpočtem povinného podílu
== Zaměstnáváním ZP ==
Pokud se v organizaci plní povinný podíl zaměstnávání zdravotně postižených osob, je třeba vyplnit všechny hodnoty v této části.
== Koeficient TZP ==
Tato konstanta určuje, kolikrát se pro plnění povinného podílu započítává zaměstnanec s těžším zdravotním postižením. Její hodnotu pro příslušný rok opět určuje nařízení vlády. Hodnota může zůstat nulová pouze tehdy, pokud nepožadujete výpočet plnění povinného podílu zaměstnáváním ZPS nebo pokud nezaměstnáváte žádné zaměstnance s těžším zdravotním poškozením.
== Použít ==
Plníte-li povinný podíl zaměstnáváním ZPS či TZP, zaškrtněte Použít.
== Plnění ==
Pokud jsou zadány průměrné přepočtené stavy ZPS a TZP, potom se plnění povinného podílu zaměstnáváním ZPS a TZP automaticky spočítá a matematicky se zaokrouhlí na dvě desetinná místa.
=== Odběrem výrobků a služeb ===
Hodnoty v této části se zadávají pouze tehdy, dochází-li v organizaci k plnění povinného podílu odběrem výrobků a služeb.
== Cena (Kč bez DPH) ==
Informaci o ceně za odběr výrobků a služeb zahrnovaných do plnění povinného podílu je třeba získat z Finančního účetnictví (Závazky - Došlé faktury - Tisk - Podklady pro povinný podíl) a zapsat ji do tohoto pole.
== Použít ==
Zaškrtneme, pokud organizace plní povinný podíl odebíráním výrobků a služeb.
== Plnění ==
Plnění se spočítá automaticky, pokud jsou vyplněny potřebné hodnoty.
== Plnění celkem ==
Plnění celkem je součtem plnění povinného podílu zaměstnávání zdravotně postižených a odebíráním výrobků a služeb.
==== Výpočet odvodu za neplnění - oddíl E ====
V této části se dopočítává částka, kterou organizace musí odvést v případě, že neplní povinný podíl.
=== Průměrná mzda ===
Jde o průměrnou mzdu v národním hospodářství, vyhlašovanou Českým statistickým úřadem za 1. až 3. čtvrtletí roku. Vyplnění její výše je nutnou podmínkou pro výpočet výše odvodu.
=== Násobek ===
Tento koeficient je nutné zadat, pokud předpokládáte placení odvodu za neplnění povinného podílu zaměstnáváním ZPS. Jde o koeficient, kterým se upravuje průměrná mzda v národním hospodářství a tento koeficient je určen v zákoně o zaměstnanosti.
=== Odvod za počet osob ===
Počet osob, za které se provádí odvod.
=== Odvod za osobu ===
Částka odvodu za osobu.
=== Vypočtená výše odvodu ===
Částka odvodu se počítá automaticky, pokud jsou zadány všechny konfigurační hodnoty potřebné pro výpočet. Při automatickém výpočtu částky dochází zároveň k zápisu částky do tabulky TABAN do typu operace PP-povinný podíl.\\
Zápis s typem operace PP již musí předem v tabulce TABAN existovat - doplní se pouze vypočtená částka. Uživatelé nadstavby Vazba na peněžní ústavy potom mohou vytvořit příslušný příkaz k úhradě částky odvodu.
===== Dopočet =====
Po stisknutí tlačítka "dopočet" se vyopočítá částka odvodu.
===== Export do XML =====
Po stisknutí tohoto tlačítka se vytvoří exportní soubor s údaji o povinném podílu ve formátu XML.
===== Portál MPSV =====
Po stisknutí tohoto tlačítka se připojíte k portálu MPSV. Zde si můžete v případě potřeby vytisknout vyplněný formulář povinného podílu.