====== Parametry pro export do banky ======
V tabulce parametrů pro export //**taban **// jsou zadávány parametry potřebné pro export souborů z podsystému Mzdy. Záznamy pro jednotlivé druhy export jsou v tabulce rozlišeny tzv. typem operace. Typy možných operací jsou k dispozici v číselníku typů exportních operací. Každý typ operace může být použit v jednom či více záznamech. Kromě základních záznamů je možné mít v tabulce parametrů pro export i tzv. podřízené záznamy (typ věty = P). Tyto podřízené záznamy upřesňují nebo rozšiřují základní záznamy a jejich význam se liší podle typu operace.
Parametry z této tabulky jsou užívány především pro export do peněžních ústavů. Tato tabulka slouží nejen jako seznam parametrů, ale zároveň je používána pro výběr operací, které se mají zpracovat. Operace vybrané pro zpracování jsou v příslušném řádku označeny hvězdičkou na konci řádku. Po úspěšném zpracování se tato hvězdička mění v tečku. Tečka označuje věty naposledy zpracované, ale neznamená automaticky výběr pro další zpracování. Předcházející výběr ke zpracování lze obnovit po kliknutí na ikonu " ?" - tečky se nahradí hvězdičkami.
K jednotlivým záznamům v tabulce lze přidávat i poznámky.
===== Příznak pro výběr do tisku příkazů k úhradě =====
Ze záznamů označených tímto příznakem lze vytisknout příslušné příkazy k úhradě na tiskárně.
===== Typ operace =====
Typ operace určuje druh prováděné exportní operace a lze jej vybrat z číselníku. Následuje stručný popis jednotlivých typů operací:
**// Typ operace CA: // **
Nejjednodušší ze všech operací. Slouží k zadání všech údajů potřebných pro vytvoření hromadného příkazu k úhradě včetně částky. Je možné ho použít několikrát pro různé účely. Jednotlivé záznamy typu "CA" jsou rozlišovány pořadím.
//** Typ operace CS: ** //
Slouží zejména pro vytvoření exportního souboru pro Českou spořitelnu. Po vytvoření tohoto exportního souboru se do záznamu pro tuto operaci automaticky doplní vypočtená částka. Poté je možné z tohoto záznamu vytvořit příkaz k úhradě. U tohoto typu operace je nutné zadání položky ‘vzor’ – lze použít vzor ‘tmza’ pro export záloh do ČS, ‘tmsr’ pro export srážek do ČS. Lze využívat i podřízené věty pro oddělený export poplatků. Nutné je vyplnit kódy mzdových složek. Využívají se povinně také poznámky viz nápověda k exportu do České pojišťovny.
//V Orsoftu Open není zatím tento typ operace není zatím podporován, lze jej nahradit používáním typu MS.//
//** Typy operace D1, D2: ** //
Slouží k odvodu zálohové a srážkové daně. Dále se zadávají údaje o plátci a příjemci.
//**Typ operace KO: ** //
Slouží k výpočtu povinného pojištění za zaměstnance. Zadávají se údaje o plátci a příjemci. Do položky částka je třeba zadat promile pojištění.
//** Typ operace MS: ** //
Lze jej využívat pro vytvoření hromadných příkazů k úhradě pro zálohy, srážky (dobírky) zaměstnanců, ale třeba vytvoření hromadného příkazu za odborové příspěvky. Ke konfiguraci této operace lze využít prakticky všechny položky, které se nabízejí v aktualizaci tabulky parametrů. Je nutné zadat ´vzor´ - lze použít vzor ‘tmza’, ‘tmsr’ a ‘tmcm’ i kódy mzdových složek. Při použití vzoru "tmcm" je třeba vždy zadat alespoň jeden kód mzdové složky. Při použití vzoru "tmsr" nebo "tmza" je možné mzdové složky také zadat. Pokud však nejsou zadány, provede se export všech záznamů, které jsou určeny pro export do banky (mají způsob srážení = 1). Lze využívat i zadání v položkách ‘Limit’ , ‘Info’ , ‘Skupina’ .
//** Typy operace PF, ST,KP : ** //
Dříve byly používány k vytvoření exportních souborů do penzijních fondů, stavebních spořitelen a komerčních pojišťoven.
//V Orsoftu Open nejsou tyty typy operací podporovány, lze je nahradit používáním typu MS.//
//** Typ operace PO: ** //
Slouží zejména k vytvoření exportního souboru složenek pro Českou poštu. Způsob vyplnění pro tyto účely je popsán v nápovědě k vytváření exportního souboru pro Českou poštu. Vytvoření hromadného příkazu probíhá až poté, co jsou exportní soubory vytvořeny a výsledná částka je zapsána do záznamu.
//V Orsoftu Open není zatím tento typ operace podporován.//
//** Typ operace PP: ** //
Slouží k odvodu povinného podílu.
Zadávají se pouze údaje o plátci a příjemci. Částka povinného podílu se vypočítá automaticky v aktualizaci konfigurační obrazovky pro povinný podíl a zaznamená se do tohoto záznamu. Poté lze vytvořit vlastní příkaz k úhradě.
//V Orsoftu Open není zatím tento typ operace podporován, lze jej nahradit použitím typu CA.//
//** Typ operace SP: ** //
Slouží k odvodu sociálního pojištění. Zadávají údaje o plátci a příjemci. Vlastní výpočet částky pro hromadný příkaz k úhradě probíhá na základě platné legislativy. Jde o součet částek sociálního pojištění placeného zaměstnancem a zaměstnavatelem.
//** Typ operace VZ: **// Byl využíván v minulosti
pro tvorbu exportního souboru do vnitropodnikové záložny. //V Orsoftu Open není tento typ operace podporován. //
//**Typ operace ZP: ** //
Využívá se pro odvod celkové částky zdravotního pojištění za zaměstnance i zaměstnavatele do jednotlivých zdravotních pojišťoven. Předpokladem pro správné fungování tohoto typu operace je správně naplněný číselník zdravotních pojišťoven, ze kterého se přejímají údaje o bankovním spojení jednotlivých zdravotních pojišťoven. Dále se u typu operace ZP vyplňují údaje o plátci ZP.
//** Typ operace DE: ** //
J
e určen pro deponované srážky.
//V Orsoftu Open není zatím tento typ operace podporován.//
===== Pořadí =====
Pořadové číslo operace určuje pořadí v rámci jednoho typu operace.
===== Typ věty =====
Má význam pouze u některých typů operací.
===== Plátce - bankovní spojení =====
Slouží k zadání bankovního spojení plátce. Údaj je kontrolován.
===== Plátce - směrový kód =====
Slouží k zadání směrového kódu banky plátce. Údaj lze vybrat z číselníku.
===== Plátce - pobočka =====
Zadává se pobočka banky. Je využíváno pouze při tisku příkazů k úhradě na papír.
===== Příjemce - bankovní spojení =====
Používá se jen u některých typů operací. Zadává se bankovní spojení příjemce. Údaj je kontrolován.
===== Příjemce - směrový kód =====
Používá se jen u některých typů operací. Zadává se směrový kód banky příjemce. Lze vybrat z číselníku směrových kódů.
===== Příjemce - konstantní symbol =====
Používá se jen u některých typů operací. Zadává se konstantní symbol k platbě.
===== Příjemce - variabilní symbol =====
Používá se jen u některých typů operací. Zadává se variabilní symbol k platbě. Pro druh operace PO – pošta se variabilní symbol nezadává, plní se automaticky programem v závislosti na pořadí vytvářeného souboru.
===== Příjemce - specifický symbol =====
Používá se jen u některých typů operací. Zadává se specifický symbol k platbě.
===== Datum vystavení =====
Údaj se nabízí k aktualizaci i před vlastním vytvářením exportu do peněžních ústavů. Není tedy nutné ho před exportem v této tabulce aktualizovat.
===== Datum splatnosti =====
Údaj se nabízí k aktualizaci i před vlastním vytvářením exportu do peněžních ústavů. Není tedy nutné ho před exportem v této tabulce aktualizovat.
===== Částka =====
Položka se využívá v závislosti na typu operace. V některých případech se nevyužívá, jindy slouží k zadání či k automatickému doplnění částky pro příslušnou operaci.
===== Limit na účtu =====
Je využíván pouze u některých typů operací (MS) Jde o výši finančního limitu na příslušném účtu. Pokud je limit přečerpán, nabídne se buď možnost zadání jiného účtu.
===== Mzdové složky =====
Zde se zadávají kódy mzdových složek, které mají být vybrány do příslušné operace. Ke každé mzdové složce je možné zadat i upřesňující znak.
===== Info o zaměstnanci =====
Prostřednictvím této položky lze modifikovat rozsah informací o zaměstnanci, který je předáván v domluvených textových položkách exportních souborů a většinou slouží pro dodatečnou identifikaci původu příslušného záznamu. Lze použít znaky s následujícím významem: Mezera – žádné dodatečné informace o zaměstnanci se nepředávají O – předává se pouze osobní číslo J – předává se pouze prefix jména zaměstnance V – předává se osobní číslo a prefix jména zaměstnance U – předává se útvar, na kterém byl zaměstnanec zařazen M – předává se prefix jména zaměstnance a osobní číslo zaměstnance Kromě těchto údajů je ve většině případů předává na počátku textové informace i typ operace a případně číslo mzdové složky.
===== Typ příkazu =====
Položka slouží k zadání vztahu mezi údaji vstupujícími do exportu a formou těchto údajů na výstupu. Lze zadat pouze formy, které existují v číselníku t0banf . Lze zadávat následující znaky:
1:1 – 1 zaměstnanec = 1 řádek na příkazu k úhradě
N:1 – N zaměstnanců = 1 řádek na příkazu k úhradě
Z charakteru této položky je zřejmé, že ji lze uplatnit pouze u některých typů operací (PF,ST,KP, MS-srážky, MS-Zálohy).
===== Skupina =====
Položka skupina obsahuje důležité informace pro výběr údajů, které chceme zahrnout do určité operace. Lze ji použít pouze pro operace, které probíhají nad souborem Vypočtených srážek nebo nad souborem záloh. Je-li tato položka mezerová, výběr podle skupiny se neprování. V ostatních případech výběr probíhá a vybírány jsou pouze srážky (zálohy) s odpovídajícím příjemcem.
===== Doplňkový údaj =====
Položka je používána pouze pro tisk formuláře Přehled o vyměřovacích základech a pojistném malé organizace. Je zde třeba vyplnit sídlo okresní správy sociálního zabezpečení.