Jako první zakládáme obvykle pilotní vlastnost. Do konfigurátoru se zadávají konkrétní vlastnosti. Všechny hodnoty, které se přebírají z konkrétní vlastnosti se přednastaví. Tyto hodnoty je možné změnit mimo formátu.
Nejdůležitější položky:
Pilotní vlastnost – definuje, zda je vlastnost
pilotní.
Povinná vlastnost – má význam hlavně u vlastností, které nemají vliv na identifikační číslo, ale jsou důležité pro identifikaci položky – vliv na pořadí, zamezuje duplicitě. Při založení nové položky program kontroluje, jestli kombinace povinných vlastností již existuje a pokud ne, tak přiřadí číslo o jedno vyšší podle pořadí v konfigurátoru.
Editace hodnot – definuje, zda hodnota při konfiguraci bude zadávána manuálně (Ano) nebo bude výběrem z přednastavených hodnot (Ne).
Archivace hodnot – pokud je hodnota vlastnosti zadávána vícekrát (u různých měření) umožňuje ukládání hodnot v archivu v časové posloupnosti.
Vícenásobná vlastnost – umožňuje zadávání naměřených hodnot vícekrát k jedné vlastnosti (kombinace s archivací hodnot, může však být zadávána v okamžiku pořizování vícekrát).
Test limitních hodnot – umožňuje nadefinovat limitní hodnoty, kterých může vlastnost nabývat. Při Doplnění charakteristik upozorňuje operátora, že zadávaná hodnota je mimo limit – měkká kontrola.
Defaultní vyplnění dle základu – umožňuje předvyplnění hodnoty v konfigurátoru podle defaultní hodnoty příslušné sady.
Skrytá vlastnost – při konfiguraci se tato vlastnost nenabízí, hodnoty nabývá dle defaultního nastavení.
Pokud má vlastnost vliv na pořadí, je nutné nastavit pole Algoritmus na Pořadí v konfigurátoru.
Po založení vlastnosti definujeme její vliv.
Vliv vlastnosti může být na:
Každá pozice konfigurátoru může mít vliv vícekrát. Jen vliv na položku by měl být 1×.
Využívá se to obvykle v těchto případech:
Po založení konfigurátoru je nutné provést jeho schválení. Pokud konfigurátor není schválen, není možné s ním konfigurovat.