Speciály

Speciální programy

Upozornění: Tato skupina programů má specifické určení, jedná se o kastomizovaný software modifikovaný požadavky uživatele. Z uvedeného důvodu není vhodné, aby zákazník používal tyto programy bez předchozí konzultace se společností Ortex!

Speciální programy (speciály) se obecně dají spouštět ze dvou pozic. Pokud nejsou vázány na konkrétní editační program, spouští se z menu SPECIAL v rámci konkrétního podsystému, např. „Výroba“. Viz. obr.
special_menu_obecne.png
Podobné menu si uživatel může vytvořit prostřednictvím pomocného aparátu podle svých potřeb. Poslouží k tomu stisk pravého tlačítka myši v oblasti menu a dále už postup podle navigace. Pokud je speciálový program vázaný na konkrétní záznam v editačním programu, např. hlavičku předběžného dodacího listu, je možné ho spustitpřes speciální ikonu. (v dalším textu je tato ikona nahrazena textem … * (speciálové volby)…
Po kliknutí na hvězdu se objeví číselník všech speciálových programů „připnutých“ k aktuálnímu dokladu. V této chvíli je možné speciálový program standardně editovat, např. pomocí F3 (důvodem může být třeba změna parametrů programu), anebo ho rovnou spustit pomocí klávesy Enter nebo dvojkliku myší. Činnost programu se vztahuje buď pouze k zvolenému dokladu anebo z něho převezme pouze vstupní informace pro další práci.
Příklad menu v rámci editačního programu.


V případě, že je potřeba zkontrolovat všechny speciálové programy, je možno je shlédnout „en bloc“ v rámci každého podsystému (bez ohledu na to, pod kterým editačním programem figurují). Volba je v menu konfigurace. I zde je možná editace těchto speciálů. Ukázka níže.


Specifikace metod speciálových programů a přesné nastavení parametrů překračuje rozsah tohoto dokumentu a je nutno ho konzultovat s technickou podporou společností Ortex.

Následuje taxativní výčet speciálových programů.Pozn. Hodnoty parametrů uvedené u speciálových programů jsou pouze ilustrativní! Pokud se v parametrech vyskytují nadbytečné mezery, reálně se nevyskytují, jde o chybu zobrazení tohoto dokumentu.



Po výběru PDL kurzorem a stisknutím ikony pro volbu „Převod DL“ se uskuteční kontrola, zda doklad obsahuje výhradně jeden typ položek (šaržové/nešaržové). V opačném případě hlásí, že nejsou konzistentní data a převod neprovede. Pokud jsou splněny i další podmínky (příznak převodu nesmí být „K“ atd.), program provede převod na pozadí - pokud se jedná o šaržové položky. V případě nešaržových vysvítí výběrové okno s těmito položkami a uživatel má možnost pomocí zatržítka vybrat podmnožinu k převodu. Viz obr.



Akce proběhne opětovným kliknutím na ikonu tentokrát ve výběrovém okně.

Od 7/2017 lze rozpad pro zahraničí zúžit na konkrétní zemi. K tomu účelu slouží parametr „ZEME“, tomu se přiřadí zkratka země korespondující se sloupcem dka_land v adresáři O6a. Parametr „ZEME“ je nutno od předešlého oddělit znakem „#“.

  
  * ProgramLPtoNoveObj/lobj02
  * Volba:Prodej - rozvozy - objednávky rozvozů - Denní objednávky (lze použít i další varianty)
  * Metoda:cz.ortex.gui.l0.special.LPtoNoveObj:test
  * Parametry:parametry speciál - viz obr.
  * Popis:Program umožní komfortní editaci objednávek z jednoho místa. Připravit lze současně objednávky z více zdrojů, např. předběžných dod.listů, stálých objednávek nebo dodacích listů, protože editace se odehrává na jednom místě - v nových objednávkách. Program se spouští importem hlaviček z uvedených zdrojů. K tomu slouží komunikační obrazovka. Každý řádek hlavičky nových objednávek potom představuje 1 firmu na lince. Po výběru příslušné firmy dojde k naplnění položek, opětovně ze stejných zdrojů. Poté již uživatel může editovat jednotlivé údaje objednávek. Po skončení práce se spustí export z nových objednávek a provede se automaticky průpis do původních zdrojů. Tabulky, které se účastní editace prostřednictvím nových objednávek a jsou určeny k editaci, nikoliv jen prohlížení, jsou po dobu práce chráněny příznak prizprev = "K".

Z pohledu obsluhy jde o 3 kroky. V první fázi se naimportují údaje z tabulek určených parametry (identifikace počet tabulek a na kolik dní,…). Kromě parametrů se další informace převezme z komunikačního dialogu (linka, čas…). Finálně se vytvoří seznam firem v souboru nových objednávek LQB0. Upozornění. Kromě těchto firem se ještě automaticky doplní firmy z tabulky „firmy na lince“ a to ty, které se nevyskytly ve vstupních dokladech. Tuto 1. fázi ilustruje screeshot.



Následně se zobrazí zmíněny seznam firem.



Tento seznam není určen k editování. Uživatel postupně zpracovává jednotlivé firmy. Aktivní je vždy firma na které stojí kurzor. Po kliknutí na ikonu, viz další snímek se vytvoří seznam čísel artiklů k dané firmě. Ten lze případně editovat a změnit množstevní hodnoty, popřípadě přidat další artikly. Upozornění. Vytvořený seznam může obsahovat i artikly, které se za dané období nevyskytují ve vstupních dokladech, ale jsou naimportovány z tzv. „grupa“. Grupa je nepovinná, pokud existuje, tak jsou artikly uloženy v obecném číselníku pod názvem „LCIGRP“. Odkaz na tyto artikly se váže vždy k firmě a je uložen ve sloupci „grupa“ v tabulce „firmy na lince“. Následuje příklad fáze 2.



Po ukončení aktualizace se prostřednictví ikony „zelené zaškrtávátko“ dokončí celá editace poslední fází, kdy se údaje editované v LQB1 propíší do původních dokladů. Na závěr ještě příklad parametrů s popisem.

1. Zadáno např. 20.11. jako datum plnění (výst.dokladu)
2. Program si zjistí datum vst.dokladu, tj. 13.11.
3. Otestuje oba datumy na svátek
4. Pokud minimálně jeden z nich je svátek nabídne jednorázově možnost přepsat vst.datum 13.11. na jiný datum
5. Uživatel datum 13.11 buď ponechá nebo změní, např. na 12.11.
6. Po potvrzení (Enter) už se program rozjede a neprovádí další kontrolu.
V případě převodu ze stálých objednávek program rovněž hlídá datum plnění na svátek. Po upozornění má uživatel možnost zadat jiný den v týdnu (pořadové číslo dne) a vybrat tak jako zdroj stálou objednávku na jiný den. V případě převodu z PDL do DL by program neměl v tomto smyslu nic hlídat, protože kontrola se uskutečnila už během převodu do PDL. Všechny režimy převodu chrání výstup před duplicitou. Duplicitou se rozumí shoda všech následujících údajů: Datum vystavení, sklad, linka, čas, firma (podle konfigurace odběratel/příjemce). Duplicitní doklady se nepřevedou a jsou zobrazeny v tiskovém protokolu. Dále se nepřevedou doklady s příznakem převodu nebo takové, kde je nalezena po návratu z cenové tvorby nějaká neplatná cena (stačí u jednoho výrobku). Pokud je výrobek jen zablokován v ceníku, doklad se převede s nezablokovanými výrobky. Dále probíhají již standardní kontroly například na zablokovanou firmu nebo stornovanou objednávku a většina z nich se vypisuje taktéž v protokolu. Příznaky: při převodu z PDL se tento opříznakuje znakem „K“. U všech výstupních (převedených) dokladů je informace o původu uložena ve sloupci „text3“. Je zde uložen typ převodu a identifikační údaje ze vstupního dokladu. Průběh obsluhy programu je znázorněn na následných screeshotech.



Komunikační dialog - protože se spouští z editace objednávek, přednabízí se jako vstup objednávka a výstup je daný zvolenou spouštěcí ikonou. Lze převádět do PDL nebo DL. Taktéž je možno změnit typ převodu.



Výpis počtu převedených dokladů



Zobrazení výstupních dodacích listů



Po hlášce o počtu nepřevedených dokladů se zobrazí protokol s detaily a označením chyb

Druhá možnost, kterou převod dokladů poskytuje je převod pouze jednoho dokladu na kterém stojí kurzor. K tomu se nepoužívá komunikační dialog, protože způsob převodu je nastaven přímo ve speciálové volbě na hvězdičku (*). Před vlastní prací je třeba zkontrolovat v administraci, zda existuje v obecném číselníku hlavička pro číselník L0SPEC#. Pokud ne (uživatel dosud nevyužíval žádný speciálú, je třeba ji založit podle obrázku.
Dále už jen zbývá nastavit vlastní volbu pro převod dokladu, například takto:
Nyní už je možnost na úrovni příslušného editovacího programu, například stálých objednávek spustit převod jedné objednávky přes ikonu „hvězdička“. Objeví se nastavená speciálová volba a spuštění se provede klávesou ENTER

Po tomto kroku se již objeví obrazovka se seznamem speciálových programů.

Naše volba je na obrázku pojmenována jako „Automatický příjem“. Nyní lze tuto volbu spustit a program po zadání datumu přes komunikační dialog vygeneruje příjemku z odkazovaného výrobního deníku. Ale před toto akcí je třeba mít nastavené všechny parametry. U této volby je to poněkud složitější, proto se popis bude dál věnovat tomuto nastavení. Na snímku speciálových voleb se zdá, že program má jen 1 parametr. Tím je parametr KOD_PARAM=pek01la. Je tomu tak proto, že ostatní parametry jsou z technických důvodů uloženy v konfiguraci výroby. Uvedený parametr je pouze reference na tuto skupina parametrů, kde „pek01la“ je název této skupiny. Dále je tedy třeba otevřít konfiguraci výroby, viz další snímek.

Na této obrazovce je třeba kliknout na „Číselník parametrů KPLNSM“ a dostat se tak na konkrétní nastavení těchto parametrů. Viz následující snímek.

Řádek parametrů je třeba označit ve sloupci kód stejným názvem, jaký byl zvolen ve speciálové volbě jako referenční odkaz. V tomto případě „pek01la“.Dále následuje popis vlastních parametrů. (Jen část z nich je zachycena na snímku. Parametry (příklad): ZDROJ=pek01s…název určuje o jaký výrobní deník jde. Uživatel může provozovat větší počet výrobních deníků, které jsou uloženy v tabulce „KPLNSM“. Jednotlivé deníky jsou specifikovány názvem, který zvolil uživatel. V našem příkladě chceme importovat do příjemky data z výr.deníku označeného jako „pek01s“. SKLAD=00310 … sklad, na který bude výroba odvedena, ale současně slouží i filtrování dat z výrobního deníku. Vyberou se jen data, která jsou stejným skladem označena ve výrobním deníku. KOD=206 POH=206 … kódy dokladu a pohybu pouze specifikují typ příjemky UTVAR=10033 … opět, ukládá se do vygenerované příjemky. PEVNY_SKLAD=00311 … zadává se případě, kdy se má odvést na jiný sklad, než 310 na VD. Pro příjemku bude platit sklad 311. SKLAD_PREV= KOD_PREV= … volitelné údaje, používají se pouze pro vygenerování typu dokladu - převodka. Níže uvedené parametry určují, jak se má nakládat s množstevními údaji. Výrobní deník obsahuje více množstevních údajů, pro které se před exportem do příjemky může deklarovat nějaká aritmetická operace (scítání/odčítání). Například jeden sloupec může znamenat celkovou výrobu a další zmetky. Parametrem se může určit, že tyto se odečtou od celkové výroby. Množstevní sloupce ve výrobním deníku jsou postaveny tak, že jedna pětice má v názvu text „PLUS“ a další pětice „MINUS“ a to se opakuje 4x pro každou směnu. Každá má taktéž v názvu pořadové číslo 1-5. Popsané ovlivňují tři následující parametry. PLUS=AA sečte sloupce SM1-PL-1 a SM1-PL-2 … ovšem pro všechny směny (SM1 až SM4) - jednotlivě nelze!1 MINUS= A (před A jsou 2 mezery) od výsledku odečte množství za 4 směny na 3. pozici, tj. SM1-MIN-3. Po nastavení těchto parametrů lze již program používat. Spouští ze speciálu ikonou „hvězda“ jak je vidět na 1. snímku. Dále program vyzve k zadání datumů od-do pro výběr z výr. deníku. Do příjemky se zapíše datum vystavení datum-do. Pro ilustraci poslední snímek.