Speciály

Speciální programy

Upozornění: Tato skupina programů má specifické určení, jedná se o kastomizovaný software modifikovaný požadavky uživatele. Z uvedeného důvodu není vhodné, aby zákazník používal tyto programy bez předchozí konzultace se společností Ortex!

Speciální programy (speciály) se obecně dají spouštět ze dvou pozic. Pokud nejsou vázány na konkrétní editační program, spouští se z menu SPECIAL v rámci konkrétního podsystému, např. „Výroba“. Viz. obr.

Podobné menu si uživatel může vytvořit prostřednictvím pomocného aparátu podle svých potřeb. Poslouží k tomu stisk pravého tlačítka myši v oblasti menu a dále už postup podle navigace. Pokud je speciálový program vázaný na konkrétní záznam v editačním programu, např. hlavičku předběžného dodacího listu, je možné ho spustitpřes speciální ikonu. (v dalším textu je tato ikona nahrazena textem … * (speciálové volby)…
Po kliknutí na hvězdu se objeví číselník všech speciálových programů „připnutých“ k aktuálnímu dokladu. V této chvíli je možné speciálový program standardně editovat, např. pomocí F3 (důvodem může být třeba změna parametrů programu), anebo ho rovnou spustit pomocí klávesy Enter nebo dvojkliku myší. Činnost programu se vztahuje buď pouze k zvolenému dokladu anebo z něho převezme pouze vstupní informace pro další práci.
Příklad menu v rámci editačního programu.


V případě, že je potřeba zkontrolovat všechny speciálové programy, je možno je shlédnout „en bloc“ v rámci každého podsystému (bez ohledu na to, pod kterým editačním programem figurují). Volba je v menu konfigurace. I zde je možná editace těchto speciálů. Ukázka níže.


Specifikace metod speciálových programů a přesné nastavení parametrů překračuje rozsah tohoto dokumentu a je nutno ho konzultovat s technickou podporou společností Ortex.

Následuje taxativní výčet speciálových programů. Pozn. Hodnoty parametrů uvedené u speciálových programů jsou pouze ilustrativní! Pokud se v parametrech vyskytují nadbytečné mezery, reálně se nevyskytují, jde o chybu zobrazení tohoto dokumentu.







Po výběru PDL kurzorem a stisknutím ikony pro volbu „Převod DL“ se uskuteční kontrola, zda doklad obsahuje výhradně jeden typ položek (šaržové/nešaržové). V opačném případě hlásí, že nejsou konzistentní data a převod neprovede. Pokud jsou splněny i další podmínky (příznak převodu nesmí být „K“ atd.), program provede převod na pozadí - pokud se jedná o šaržové položky. V případě nešaržových vysvítí výběrové okno s těmito položkami a uživatel má možnost pomocí zatržítka vybrat podmnožinu k převodu. Viz obr.



Akce proběhne opětovným kliknutím na ikonu tentokrát ve výběrovém okně.

Od 7/2017 lze rozpad pro zahraničí zúžit na konkrétní zemi. K tomu účelu slouží parametr „ZEME“, tomu se přiřadí zkratka země korespondující se sloupcem dka_land v adresáři O6a. Parametr „ZEME“ je nutno od předešlého oddělit znakem „#“.