Do deníku bankovních výpisů jsou zaznamenávány platby provedené bankou, a to buď ručně nebo automatizovaně - importem souboru z příslušné banky. Každý účet u banky je identifikován analytických účtem s vazbou na bankovní spojení, které je uvedené v číselníku Převodník účtů banky. Při zpracování bankovního výpisu se nejprve zadávají základní údaje - analytický účet, číslo výpisu, datum výpisu, počáteční stav, které tvoří hlavičku výpisu. Ke každému výpisu se automaticky zobrazí jednotlivé obraty (debet/kredit). Po ukončení pořízení je třeba provést kontrolu, zda jsou obraty a konečný stav v souladu s bankovním výpisem, pak teprve doporučujeme provést zaúčtování celého výpisu.
Čtyřlístky - umožňují filtrovat deník faktur podle různých hledisek:
Všechny výpisy
Pouze aktuální rok
Pouze aktuální období
Zaúčtovat - ikona provede zaúčtování celého bankovního výpisu
Importy - provede načtení výpisu z určené banky
Analytické číslo účtu banky - analytické číslo účtu banky s vazbou na převodních bankovních spojení
Číslo výpisu - číslo bankovního výpisu
Ze dne: - datum výpisu
Dokladová řada - dokladová řada pro bankovní výpisy - číslo dokladu může být shodné pro celý výpis nebo každý řádek výpisu
může mít přidělené vlastní číslo - vlastní číslo je možné použít, pokud je v masce u DŘ použito pořadové číslo.
V případě, že chcete použít číslování podle masky např. aaarreee (kde aaa=číslo DŘ, rr=rok a eee=číslo výpisu), pak je potřeba v číselníku Převodník účtů banky nastavit parametr pro číslování dokladů „Číslo dokladu přidělit pouze soupisce“. V tomto případě bude číslo dokladu přidělené na hlavičku bankovního výpisu, do účetnictví bude převedené pro všechny řádky stejné, v deníku položky výpisu budou mít jen pořadové číslo řádku, nebudou mít číslo dokladu.
Kód měny - kód měny dle analytického účtu banky
Počet položek výpisu - počet provedených plateb
Počáteční zůstatek
Kreditní obrat
Debetní obrat
Konečný zůstatek
Výše uvedené údaje jsou vyčísleny:
Ze soupisky - obsahuje údaje převzaté ze soupisky banky (ABO)
Z deníku - obsahuje položky zapsané a okontované do deníku (na konci pořízení musí být stav stejný s údaji „Ze soupisky“
Účetní stav - obsahuje informace z účetních knih, pokud nebude předcházející soupiska zaúčtovaná, nebude zachována návaznost počátečního a konečného stavu. Vzhledem k tomu, že se mohou účtovat samostatně jednotlivé řádky výpisu (nedoporučujeme, doporučujeme účtovat celý výpis). Stavy se vyrovnají až po zaúčtování celého výpisu, tzn. všechny tři sloupce budou mít shodné údaje.
1) Import bankovních výpisů provedeme přes ikonu importy.
2) Dostaneme se do číselníku dávek pro import. Zde je seznam všech naimportovaných a nenaimportovaných bankovních výpisů.
3) Nejprve provedeme aktualizaci nezpracovaných dávek.
Touto akcí se nám do seznamu výpisů přidají další výpisy, které ještě nebyly zpracovány.
Zafunguje nám to správně v případě, že máme nastaven číselník Dávky pro import.
4) Pokračujeme tím, že si zvolíme příslušnou dávku a nahoře potvrdíme „fajfkou“.
5) Potvrdíme, že chceme opravdu provést import a program provede samotný import do deníku bankovních výpisů.