Obsah

Deník bankovních výpisů

Do deníku bankovních výpisů jsou zaznamenávány platby provedené bankou, a to buď ručně nebo automatizovaně - importem souboru z příslušné banky. Každý účet u banky je identifikován analytických účtem dle účtové osnovy. Při zpracování bankovního výpisu se nejprve zadávají základní údaje - analytický účet, číslo výpisu, datum výpisu, počáteční stav a po té následují jednotlivé obraty (debet/kredit). Po ukončení pořízení je třeba provést kontrolu, zda jsou obraty a konečný stav v souladu s bankovním výpisem, pak teprve doporučujeme provést zaúčtování celého výpisu.

Ikony v položkách výpisu

V levé části jsou umístěny ikony, které se používají standardně v celém Orsoft Open. V pravé části jsou ikony určené pro podsystém.
k úhradě.
Oba údaje najdete v pravé spodní části obrazovky v oddíle nazvaném Workflow.
Zaúčtovat - provede zaúčtování dokladu (zápis do účetního deníku)
Saldo - Ikona saldo zobrazí stav pohledávek a závazků za firmu s možností pohledů na detail
Přehled- Ikona zobrazí přehled o faktuře a jejich platbách a návazných dokladech
Rozpad - umožní pořídit rozpad sloučené úhrady
Další - obsahuje možnost označení platby jako „Sloučená“
Rozúčtování - provede přechod na zadání účetních řádků platby

Pořizované údaje

Typ platby - typem platby je určeno, zda se jedná o příjem nebo výdej
Datum platby - datum přijetí/odeslání platby
Variabilní symbol - variabilní symbol platby
Bankovní účet a směrový kód banky - bankovní spojení + směrový kód banky - směrový kód banky se kontroluje na existenci v číselníku o6c.
Řádek výpisu - pořadové číslo platby
IBAN - bankovní spojení ve tvaru IBAN pro platby v EUR v rámci EU Konstantní symbol - konstantní symbol (nepovinný údaj) Specifický symbol - specifický symbol
Obnos - obnos
Měna transakce - kód měny transakce
Obnos v tuzemské měně - obnos v tuzemské měně
Obnos transakce - obnos ve měně transakce
Text - údaj předávaný bankou
Poznámka - doplňkový údaj uživatele
Kontace - kód kontace, který je při importu plateb z banky doplněn dle údaje na kódu kontace faktury, pokud se faktura dohledá a propojí s platbou. Nesaldokontní platby zůstanou buď bez kontace nebo je možné doplnit číselník pro automatické kontace a přidělení kontace pak proběhne podle číselníku.
Vznik - informace o vzniku zápisu - ručně/importem

Údaje z faktury

Ve spodní části editační obrazovky jsou uvedeny údaje z faktury, kterou je možné zobrazit v detailu, dále je možné připojenou fakturu odebrat, pokud došlo k chybě a faktura se nepřipojila, tak je možné provést ruční připojení. K dispozici jsou tato tlačítka:
Detail - zobrazí detail fakturu
Odebrat fakturu - odpojit (rozpárovat) fakturu
Připojit fakturu - umožní vyhledat správnou fakturu a tu připojit.

Práce s bankovními položkami

Zaúčtování bankovních položek

1) Na bankovním výpisu nalezneme i položky výpisů. Jedná se o příjmy a výdaje ať už s fakturou nebo bez.
2) V nejlepším případě se všechny platby potkají s fakturami a spárují se. Platby budou tedy zaúčtované. Dále tu mohou být platby bez faktur, ale Vy máte pořízeny Automatické kontace, a tak se Vám i tyto platby okontují a zaúčtují.

3) Není však nutné mít nastaveny automatické kontace na všechny platby. Pokud by tomu tak bylo, můžete využít ikonu okontovat.

Nejprve provedeme výběr plateb zaškrtnutím, klikneme na ikonu okontovat a provedeme výběr kontace s připojenou souvztažností. Takto provedeme hromadné zaúčtování bankovních položek.

Sloučená platba - ruční rozpad

Provádí se v případě, že odběratel zašle platbu obsahující úhrady více faktur. Doprovodným dokladem je seznam uhrazených faktur v papírové podobě.

Celkovou platbu musíme označit, že se jedná o sloučenou platbu.

Tato platba dostane příznak sloučené platby, změní se jí rozúčtování dle konfigurace a zobrazí se kolonka pro kontrolu, kolik je ještě třeba rozdělit ze sloučené platby.

Klikneme si na záložku rozpad a zde budeme pořizovat dílčí položky sloučené platby. Vybereme si variabilní symbol (i více VS najednou) a pokud se nalezne v deníku faktur, tak se ihned přiřadí faktura.

Takto pokračujeme, dokud nebude celá sloučená platba vyrovnána.

V položkách výpisů pak nalezneme sloučenou platbu i její položky. Položky jsou podbarveny světle oranžově.

U zahraničních sloučených plateb může nastat rozdíl v tuzemské měně, a proto je potřeba vygenerovat kurzový rozdíl ke sloučené platbě.

Sloučená platba - avíza

Provádí se v případě, že odběratel zašle platbu obsahující úhrady více faktur. Doprovodným dokladem je seznam uhrazených faktur v elektronické podobě.
Ke sloučené platbě tohoto typu je možné importovat tato avíza obchodních řetězců, banky a České pošty:

Sloučená platba - z příkazu k úhradě

Provádí se v případě, že odběratel zašle platbu obsahující úhrady více faktur. Tyto platby byly vytvořeny sloučením v příkazech k úhradě v FÚ. V tomto případě při zpracování bankovního výpisu dochází k automatickému rozpadu sloučené platby.
Pokud dojde ke sloučení plateb až v bankovním software, tak je potřeba provést ruční rozpad.

Cashpooling

Cashpooling je výraz, se kterým se setkáváme často u firem holdingového typu s matkou v zahraničí. Cashpooling (nebo často také psáno „cash pooling“) je z hlediska jazykového formou sdílení peněžních prostředků. Z ekonomického hlediska se jedná o jeden z nástrojů cash managementu, který představuje soubor činností a opatření, které vedou k zajištění podniku hradit své závazky.

Pořízení cashpoolingových operací

1) V převodníku účtů banky (FÚ-Parametry-Číselníky) je potřeba označit příslušný bankovní účet příznakem Cashpooling. Tento účet slouží pro zachycení příjmu peněz od „matky“ a plateb faktur, které jsou vygenerovány na základě příkazů k úhradě. Na bankovním výpise pak musí být konečný zůstatek nulový. Pokud je rozdíl v CZK je možné dogenerovat kurzový rozdíl.

2) V další nabídce na hlavičkách bankovních výpisů (FÚ-Banka-Bankovní výpisy) je nová volba „Generování výpisu z příkazů“. Tato volba nabídne k výběru příkazy k úhradě z označených cashpoolingových účtů, které jsou odeslané do banky, ale ještě na nich není informace o platbě. Zde je potřeba pomocí zaškrtávátek označit příkazy, ze kterých se má vygenerovat bankovní výpis. Lze využít odfiltrování za datum zpracování v bance a hromadné označení.

3) Pokud je cashpoolingový účet veden v cizí měně, je po provedení výběru vyžádáno zadání kurzu, se kterým budou platby vygenerovány. Přednabízí se platný kurz z kurzovního lístku podle data zpracování vybraných příkazů a podle konfigurace kurzovního lístku, lze libovolně přepsat.

4) Po zadání a potvrzení kurzu proběhne vygenerování hlavičky a položek bankovního výpisu. Vygenerovaný výpis se ihned otevře na kontrolu. Vygenerované výpisy mají na hlavičce výpisu příznak vzniku „C“, lze je potom snadno odfiltrovat.

5) Při generování výpisu probíhají obdobné akce jako při importu ABO, tzn. generuje se skonto a pro účty v cizí měně se generují kurzové rozdíly k položce banky, ke skontu a případné haléřové vyrovnání zaokrouhlovacího rozdílu v tuzemské měně.