Zde se definují legislativní výkazy a to jak jejich formát, tak i obsah. Dle těchto definicí se následně počítají výkazy.
Vysvětlení prvků na obrazovce:
Zde určujeme, o jaký typ výkazu se jedná a platnost definice výkazu. Dále máme možnost zvolit si název, jak se bude zaokrouhlovat, pro jakou organizaci je výkaz určen a z jakých obnosů se bude výkaz počítat. Dále jsou zde aktivní klávesy, jejichž funkci bude vysvětlena při popisu kláves v nástrojové liště. Posledním prvek v hlavičce výkazu je možnost zaškrntout výpočet výkazu z účtové osnovy. V takovém případě se při výpočtu berou z definice pouze součtové řádky a sloupce a elementární řádky se počítají dle toho, co je uvedeno v účtovém rozvrhu na záložce Výkazové řádky.
Po pořízení hlavičky výkazu je nutné pořídit logické části daného výkazu. Pro každý typ výkazu jsou předem stanoveny části. Pro rozvahu jde o aktiva a pasiva, atd. Je nutné zvolit pořadí části v rámci výkazu. Důležitou položkou je druh části, kde je na výběr ze 3 možností
Poslední položkou je zdroj hodnot. Pokud není vyplněno, bere se jako zdroj hodnot v definici účet. Lze předefinovat na jednu z připravených možností. Toto pole má význam pouze pro typ části výkaz.
Sloupce výkazu jsou vztaženy k jednotlivým částem. Což znmená, že každá část může mít různý počet sloupců s různým obsahem. Při editaci se volí název sloupců z předem definované množiny. Dále pořadí sloupce a zda jde o sloupec součtový. Pokud je sloupec součtový, je možné předvyplnit vzorec výpočtu, který se poté převezme do jednotlivých buněk definice. Pokud není sloupec součtový, je nutné vyplnit zdroj výkazu, druh obnosu a období. Dle potřeby je možné otáčet znaménko a zvolit si druh činnosti (pouze pro SC). Pokud se zvolí v období jiné než aktuální, je potřeba navolit i jednotky časového posunu a jejich počet (pro minulé období je to rok -1)
V této záložce se definují popřípadě mažou řádky výkazu. Není nutné pořizovat řádky tak jak jdou za sebou, pořadí lze ovlivnit později. Povinným polem je typ řádku, kdy lze zvolit mezi elementárním a součtovým. Typem hodnot můžeme ovlivnit, zda na daný řádek vstoupí pouze kladné zůstatky, záporné zůstatky nebo obojí (bez rozlišení). Pro výkaz DPH je zde i možnost výpočtu řádku pouze při výpočtu dodatečného daňového přiznání.
Zde je možné filtrovat vstupní data, která se načítají do příslušné části. Jako příklad se dá uvést první část výkazu Plnění rozpočtu, do kterého vstupují pouze příjmové položky. Určeno pro druh části sestava.
Zde se udává, za co a v jakém pořadí se bude součtovat. Určeno pro druh části sestava.
Klávesy v nástrojové liště mají stejnou funkci jako klávesy na detailu v sekci hlavička výkazu.
Zobrazí se výkaz tak, jak jsme ho nadefinovali v předchozích krocích. Tedy co část to záložka (Při počtu částí větším než 10 je nutné zvolit tu čst, kterou chceme editovat) a v každé části sloupce a řádky v pořadí, jaké jsme nadefinovali. V této části se definuje obsah výkazu, což je popsáno v samostatné kapitole Zobrazení definice
Tato volba postupně projde danou definici, kterou zkontroluje a popřípadě vypíše nalezené chyby (součty odkazující na neexistující řádky, …)
V této volbě dojde k výpočtu výkazu za zvolené období. Po výpočtu se výkaz zobrazí a lze ho uložit k dalšímu zpracování. U vypočtených výkazů je důrazně doporučeno vyplňovat datum odeslání výkazů, pokud jsou odesílány jakkoliv mimo OrsoftOpen. Důležité je to především u výkazů Kontrolní hlášení a DPH!
Zobrazí se všechny výkaz, které jsou dle dané definice vypočítány.