Buňky výkazů obsahují údaje, ze kterých se bude napočítávat hodnota. Pro účetní výkazy se vyplňuje účet. Pro Výkaz DPH se vyplňuje daňová skupina.
Oranžově podbarvené řádky - součtové
Použité konvence: A - u distribuované definice výkazu některé účty obsahují písmeno/písmena „A“. U těchto účtů je nutné doplnit vlastní
analytiku, jinak se při výpočtu vynechají.
X - písmeno „X“ je zástupným znakem pro jakýkoliv znak v účtu. Lze tedy zapsat 013×00 a do příslušné buňky se vyberou
všechny účty 013 jež na čtvrté pozici mají jakýkoliv znak a na páté a šesté pozici nulu.
Dále lze za účet do závorek zapsat zdroj hodnot daného účtu:
<font 9pt:normal/Calibri>PS – počáteční stav</font>
<font 9pt:normal/Calibri>MD – obraty MD</font>
<font 9pt:normal/Calibri>DL – obraty DAL</font>
<font 9pt:normal/Calibri>KS – Konečný stav</font>
<font 9pt:normal/Calibri>RA – rozdíl obratů MD – DAL – pouze aktivní zůstatky (jen pouze pokud výsledek je +)</font>
<font 9pt:normal/Calibri>RP – rozdíl obratů DAL – MD – pouze pasivní zůstatky (jen pokud výsledek je +) </font>
takže např. 013xx(PS) - naplní pouze počáteční stavy účtu 013 bez ohledu na to, co je zvoleno jako zdroj v definici řádku
SUMR() - součtové řádky - označení SUMR() pro součet řádků, SUMS() - pro součet sloupců. Uvnitř závorek jsou vyjmenovaná čísla řádků/sloupců oddělená středníkem „;“. Interval pro součet řádků/sloupců se zadává číslem řádku/sloupce od kterého se má začít součtovat a číslem řádku/sloupce do kterého se má začít součtovat. Tyto čísla se oddělí dvojtečkou „:“. Speciálním symbolem pro součet je SUMC(), kdy se součtují řádky a sloupce z jiných částí daného výkaz. V závorce se uvádí pořadové číslo části výkazu, sloupec a řádek, popřípadě řádky - SUMC(C, S, R;R).
Pro výkaz DPH je výraz SUMC upraven tak, aby se dal použít několikrát v jednom řádku. Jednotlivé výrazu SUMC() jsou od sebe oděleny „svislítkem - |“. Uvedeme si příklad pro řádek 62, který je součtem řádků 1 - 13, sloupec 2 a od nich se odečítá řádek 61. Výsledný výraz bude vypadat takto:
SUMC(1,2,1:13)|SUMC(6,1,-2)
který se dá přečíst tak, že se sečtou řádky 1 - 13 v první části, druhý sloupec a od nich se odečte řádek 2 v šesté části první sloupec.
Pozor při editaci - edituje se v browse, více řádků najednou. Při přeskoku z buňky na buňku dochází k uložení. Při stisku klávesy OK (dole) během editace nedojde k uložení aktuálně rozpracované buňky!!!
Při pořízení více účtů do buňky je nutné použít středníku jako oddělovače 012;013;221
KOEF - toto jsou speciální znaky pro výkaz DPH, kdy se do příslušné buňky dotáhne koeficient z číselníku vyúčtovacích koeficientů. Pro zálohový koeficient jde o znaky KOEFZ, pro vyúčtovací koeficient jde o znaky KOEFV.
D - pro dotažení z jiného výkazu platí následující maska: D(typ_vykazu, sloupec, řádek)
(RA = rozvaha aktiva, RP = rozvaha pasiva, Z = zisk a ztráta, ZN = zisk a ztráta náklady, ZV = zisk a ztráta výnosy, D = DPH) * sloupec je pořadové číslo sloupce výkazu * řádek je pořadové číslo řádku výkazu
Pro dotažení hodnot z více řádků/sloupců je nutné tyto masky zapsat za sebe oddělené středníkem - D(RA; 3; 5); D(RA;3;6);-D(RP;3;6)
Pro odečet je nutné zadat před celý výraz znaménko mínus
Pouze klávesa OK ukládá výkaz. Při existenci daného výkazu za dané období je uživatel dotázán, co chce s vypočteným výkazem udělat. Pokud zvolí přepsat, původní výkaz se nesmaže, pouze zneplatní. Zneplatněné výkazy lze zobrazit v zobrazení výkazů (nutné zvolit správný filtr - prázdný čtyřlístek)