Obsah

Práce s uživatelskými výkazy

Definice

Uživatelský výkaz je nutné nejprve nadefinovat. Lze tak učinit ve volbě Definice uživatelských výkazů.
Definice je závislá na typu výkazu, zatím je připraven typ Plnění rozpočtu, ostatní typy (Rozvaha, Zisk a ztráta) se budou připravovat v závislosti na požadavcích uživatelů.
Definice uživatelských výkazů se standardně skládá z hlavičky (horní část definice), definice částí výkazu (levá strana obrazovky) a definice sloupců a řádků:


Údaje v hlavičce výkazu

Typ výkazu – zatím lze zvolit pouze Výkaz Plnění rozpočtu, s ostatními typy zatím program neumí pracovat
Název – tento název je uživatelsky volitelný, bude pod ním výkaz uložen v databázi vypočtených výkazů a bude převzat do hlavičky sestavy
Typ organizace – nutno zvolit Rozpočtová organizace – uživatelský výkaz

Údaje v částech výkazu

Název části - výkaz vychází z výkazu Hodnocení plnění rozpočtu, proto je třeba zvolit část výkazu Financování (je to druhu části „výkaz“, nikoli „sestava“)
Druh části – nutno zadat druh „výkaz“
Zdroj hodnot – výběrem z nabídky volíme dimenze nebo jejich kombinace, které budou do výkazu vstupovat

Údaje v sloupcích výkazu

Obsahuje výčet sloupců, které do výkazu vstoupí, na základě tohoto údaje probíhá pak výpočet z příslušných datových tabulek (rozpočet plnění, účetní deník, hlavní kniha apod.)


Název sloupce – z předdefinované nabídky se vybere název sloupce
Pořadí sloupce – v jakém pořadí se bude sloupec zobrazovat v prohlížení a tisku
Součtový sloupec – zaškrtne se v případě, že do sloupce budou vstupovat součty jiných sloupců
Vzorec výpočtu – vyplní se v případě, že se jedná o součtový sloupce
Zdroj výkazu – výběrem z nabídky se nadefinuje požadovaný údaj, který vstoupí do sloupce
Období – vybere se období, které požadujeme (např. aktuální)
Jednotka časového posunu – výběrem z nabídky (např. rok). Vyplňuje se jen tehdy, pokud budeme chtít do sloupce plnit údaje z jiného období, než ke kterému budeme počítat výkaz
Počet jednotek časového posunu – zadá se konkrétní číslo, (např. -1). Vyplňuje se jen tehdy, pokud je vyplněna jednotka časového posunu. Tímto vyjádříme, že do příslušného sloupce se budou napočítávat hodnoty k datu minulého roku (zadaný datum, ke kterému budeme počítat výkaz, snížený o 1 rok)

Údaje v řádcích výkazu

Zde se definují řádky, které bude výkaz obsahovat:

Číslo položky – obsahuje položku rozpočtové skladby
Název řádku – uživatelsky volitelný údaj
Pořadí řádku – číslo řádku, podle kterého se budou primárně řádky řadit, dále je využit v součtových řádcích
Typ řádku – je nutné uvést, zda jde o elementární nebo součtový řádek. Podle tohoto typu jsou pak kontrolovány zástupné znaky v definicích buněk.

Pokud jsou všechny tyto části nadefinovány, lze definovat obsah jednotlivých buněk výkazu.

To se děje ve volbě Zobraz definici:


Zobraz definici

Stiskem tlačítka Zobraz definici se provede kompletace hlavičky výkazu, jeho částí, řádků a sloupců a výsledkem je editační obrazovka, na které lze definovat obsah jednotlivých buněk. Na rozdíl od starého Orsoftu není třeba měnit znaménko u výdajových nebo pasivních nebo výsledkových účtů, program ho mění automaticky na základě charakteru účtů nebo položek rozpočtové skladby. Takže pokud požadujete např. výdaje mínusem, je třeba v definici jednotlivých buněk tento požadavek zadat.
Stiskem ikony Úpravy v horní části editační obrazovky je umožněno pořízení údajů do jednotlivých buněk, případně jejich oprava.



Stiskem ikony „zelené zaškrtávátko“ dojde k uložení pořízených buněk výkazu.
Stiskem ikony červený křížek odejdete bez uložení změn v editovaných buňkách.



Význam jednotlivých zástupných znaků:

X – vyhovuje každý vyplněný údaj
N – všechny nevyplněné hodnoty
Žádný zástupný znak – vyhoví všechny hodnoty (vyplněné i nevyplněné)
SUMR – součet řádků
; - středník – odděluje čísla řádků, které vstupují do součtového řádku (pro nespojitý interval řádků)
: - dvojtečka – určuje spojitý interval řádků (od:do)
Mínus (-) - otáčí znaménko výsledné hodnoty

Definice všech buněk výkazu se ukládá automaticky při ukončení každé editace nebo prohlížení definice výkazu ( při stisku červeného křížku v pravém horním rohu editační obrazovky). Teprve ukončením definice výkazu je výkaz uložen, a lze jej spočítat.

Výpočet

Výpočet výkazu se provede ve volbě Výpočet uživatelských výkazů. Uživatel zadává období (datum, ke kterému chce výkaz počítat) a definici, podle které se bude výkaz počítat (výběrem ze všech uživatelských definic).


Vypočtený výkaz je zobrazen na obrazovce:


A lze jej prohlížet. Teprve po ukončení prohlížení (stiskem červeného křížku v pravém horním rohu obrazovky) se výkaz ukládá. Pokud dosud takový výkaz nebyl uložen, provede se ukládání automaticky. Pokud již takový výkaz v databázi uložen je, program se dotazuje, zda ho chcete přepsat.

Prohlížení

V této volbě je zobrazena databáze všech vypočtených výkazů podle období a definice výkazu. Vybraný výkaz lze prohlédnout stiskem tlačítka Zobraz výkaz.

Tisk

Uživatelské výkazy lze vytisknout ve volbě Tisk. Je nabídnuta databáze všech uložených výkazů, nastavením na příslušný výkaz a stiskem tlačítka výběr:

se provede vytištění výkazu na obrazovku. Před tiskem je ještě uživatel dotázán, zda chce tisknout výkaz i s dopočtem procent plnění rozpočtu za schválený a upravený rozpočet.