Orsoft Doku
Dokumentace a nápověda pro IS Orsoft Open

Konfigurátor

Modul Konfigurátor v OR-SYSTEM Open slouží pro správu konfigurátoru skladových položek a příslušných pomocných úloh.

Modul Konfigurátor je složen z těchto oblastí:

Charakteristika

Konfigurátor objektů je významnou komponentou, patřící do kategorie systémových nástrojů, není však jeho standardní součástí. V celém rozsáhlém menu má Konfigurátor objektů své místo v základních číselnících a nástrojích datové základny.

Předností konfigurátoru skladové položky je jeho plné zakomponování do mateřského systému, přinášející řadu výhod a lze jej tak vhodně a užitečně využívat v praxi.

Jeho základní funkce lze zformulovat do několika bodů:

  • Popis objektu datového modelu - skladové položky, atributy, které jej jednoznačně identifikují
  • Možnost tvorby TPV
  • Vyhledání konfigurátorem popsaného objektu dle libovolné kombinace hodnot příslušných atributů
  • Zefektivnění procesu identifikace těchto objektů a tím i eliminace chyb

Proces konfigurace skladové položky vyžaduje přípravu a zpracování pomocných informací. Nejprve je nutno vypracovat seznam všech atributů (kritérií) a vlastností, kterými je zapotřebí příslušné položky popsat. Vlastností položky je vše, co jakýmkoli způsobem nebo směrem danou položku popisuje – metrika (délka, šířka), vzhled (barevnost), chemické složení apod. Každá taková vlastnost může nabývat celé řady hodnot, navíc tyto hodnoty je možno seskupit do dílčích kategorií a sad. Konečný počet připravených hodnot vylučuje zanesení chyby Hodnoty však nemusí existovat předem, ale může je přinést reálný požadavek zákazníka.
Vlastností však může být i zcela praktický, i když abstraktní pojem, jako je řetězec nastavení výrobní linky. Ve chvíli, kdy jsou připraveny vlastnosti konfigurátoru, je možno sestavit vlastní konfigurátor skladové položky.

Struktura konfigurátoru skladové položky je vlastně šablona, kterou přistupujeme k popisu určité položky daného typu. V systému může existovat celá řada takových šablon, s jejichž pomocí lze popisovat různé typy položek.
Celý proces konfigurace nové položky je složitý a vyžaduje důkladnou přípravu, zejména co se týče tvorby jednotlivých konfigurátorů pro různé typy položek.

Konfigurace skladové položky

Základním objektem, který lze v systému takto popsat je zcela jistě skladová položka, ať již vyráběná, či nakupovaná. Konfigurátor skladové položky však nenese pouze vlastnosti, které popisují konkrétní skladovou položku, ale obsahuje i ty vlastnosti, které mohou popisovat určitou dávku příslušné skladové položky, ať již ve formě skladové zásoby, výrobní nebo obchodní zakázky, či nabídky. Systém vždy nabízí pouze tu kategorii vlastností, které jsou relevantní v daném procesu a potřebě.

Přínos takové definice je zcela evidentní, uveďme alespoň některé z nich:

Je patrno, že při konfiguraci není řeč pouze o popisu či identifikaci nebo vyhledání, ale konfigurátor má své podstatné využití i v dalších základních procesech jako je například:

  • Řízení skladových zásob – vstupní kontrola materiálu.
  • Řízení a vyhodnocení kontroly jakosti výroby.
  • Čerpání skladových zásob pro výrobu na základě použitelnosti a podobnosti materiálu.

V životním cyklu skladové položky dochází nebo může docházet ke změně jejích vlastností, některé může ztrácet, naopak některé může získávat. Jedná se tedy o stále probíhající proces sledování charakteristiky skladové položky či její konkrétní dávky dokud životní cyklus položky nekončí. Systém umožňuje uchovávat celý historický vývoj vlastností co do jejích hodnot a času. Z toho vyplývá, že měřit a evidovat naměřenou hodnotu vlastnosti položky lze tolikrát, kolikrát je třeba pro daný účel.

Tvorba konfigurace

Z výše uvedeného vyplývá, že proces konfigurace je složitý proces, který nutně vyžaduje důkladnou analýzu a přípravu. V první fázi definujeme jednotlivé vlastnosti, určujeme zda jedna vlastnost bude mít podrobnější členění a jestli bude mít sady hodnot, kterých může nabývat nebo se hodnoty budou zadávat při konkrétní konfiguraci. Teprve potom můžeme přistoupit k vytvoření konfigurátoru. Ke každému konfigurátoru definujeme množinu vlastností a jejich vazbu (vztah k položce, skladovému místu, zakázce atd.).

Konfigurovaný objekt

Každý takto nakonfigurovaný objekt je uložen zároveň se svými definovanými vlastnostmi a jejich hodnotami. Při vyhledání pak nezáleží na jméně nebo identifikaci položky, nýbrž na jejích vlastnostech a jejich hodnotách. Identifikace položky je jednou z funkcí konfigurace, není však základní, ani povinnou. Spočívá v tom, že každá hodnota každé vlastnosti si sebou nese projev své substituce v identifikačním či pomocném kódu, čímž podléhá pevně definovaným pravidlům vedoucím a usměrňujícím uživatele ke správnému cíli. Konfigurace objektu je dialogem uživatele se systémem o výběru šablony a nabídky příslušných vlastností a výběru odpovídajících hodnot. Systém také kontroluje koncového uživatele v tom, zda jeho definice je úplná či nikoli.

Nadefinované položky lze vyhledávat dle libovolné kombinace podmnožiny vlastností a jejich hodnot a to buď dle zvoleného Konfigurátoru skladové položky – vyhledáváme tedy určitý typ položky nebo obecně, pouze dle vlastností – vyhledáváme vše, co nese zmíněné vlastnosti a jejich hodnoty. Přístupovými právy lze definovat i přístup uživatele na jednotlivé sady a hodnoty Konfigurátoru skladové položky. Důležitým faktorem je řízení povolené kombinace hodnot, aby si zákazník nemohl nadefinovat nevyrobitelné