Plánová kalkulace
Plánová kalkulace je vztažena vždy důsledně k danému výrobku (nebo k jeho variantě – při použití varianty typu „D“) a vytváří se vždy pouze k vyráběným položkám. Pro vznik plánové kalkulace má nejdůležitější význam kusovník a technologický postup daného výrobku. Protože kusovník je stavebnicový – tzn., že v rámci výrobku se mohou vyrábět i polotovary, potom platí, že při vytváření nové kalkulace se automaticky vytváří i kalkulace pro tyto polotovary.
Výsledkem plánové kalkulace je tabulka Plánová kalkulace výrobku, kde je uložen výsledek jako součet veškerých nákladů na výrobek. Pro bližší detail slouží tabulka Plánová kalkulace po operacích, která zachycuje náklady na jednotlivé operace technologického postupu finálu – tzv. mezioperační ceník.
Plánová kalkulace se spouští programem „Výpočet plánové kalkulace (KC411A)“. Tento program zároveň tiskne i výstupní sestavu o průběhu kalkulace.
Po vytvoření plánové kalkulace k výrobku je možno přehledně prohlížet a rozbalovat jednotlivé kalkulace – není umožněno vytvořené kalkulace aktualizovat. V základním pohledu je umožněno vidět kumulativní hodnoty k jednotlivým vyráběným výrobkům.
Výsledky plánových kalkulací jsou uloženy po položkách kalkulačního vzorce. Položky jsou vždy počítány na ekonomickou dávku a jejich uložení řídí parametry kalkulace (buď na jednici základní měrné jednotky nebo na ekonomickou dávku).
Pro detailní pohled na konkrétní kalkulaci slouží funkce řádky kalkulace, která umožňuje k vybranému výrobku zobrazit detaily jednotlivých operací technologického postupu – mezioperační ceník. Tyto detailní pohledy jsou uloženy v souboru Plánová kalkulace po operacích.
Každá plánová kalkulace je definována parametrem kalkulace, identifikačním číslem výrobku a jeho variantou. Každá věta obsahuje krátké číslo generované systémem nezávisle na uživateli, pomocí kterého je vytvořena vazba na mezioperační ceník. Dále je ve větě uložen login, autor a datum vzniku plánové kalkulace pro daný výrobek.
Seznam základních kalkulačních položek uložených v tabulce KCZ:
- Potřebné časy na kalkulační dávku (Časy z vlastního postupu, Sumární časy z celého rozpadu)
- Vypočtené hodnoty mzdy (6x)
- Vypočtené hodnoty strojních nákladů (3x)
- Vypočtené hodnoty materiálu (6x)
- Režijní hodnoty (6x)
- Vlastní náklady
- Úplné náklady
- Kooperace (2x)
- Nářadí (2x)
Všechny položky jsou uloženy 2 krát - jednou jako hodnoty z vlastních technologických postupů a jednou jako sumarizační hodnoty (včetně hodnoty z nižších stupňů kusovníkového rozpadu).
Je umožněn i detailní pohled vytvořené plánové kalkulace po jednotlivých operacích technologického postupu. Zde jsou k dispozici detailní hodnoty jednotlivých kalkulačních položek k jednotlivým vlastním technologickým operacím daného vyráběného výrobku – mezioperační ceník. Pro každou operaci technologického postupu existuje jedna věta, která obsahuje kompletní položky kalkulačního vzorce.
Po vytvoření jednotlivých plánových kalkulací lze pomocí tiskového programu vytisknout kontrolní seznam všech (nebo vybraných) kalkulací k daným výrobkům – program „Opis plánové kalkulace (KC413D)“.
Pro likvidaci neaktuálních a neplatných plánových kalkulací slouží program „Likvidace plánové kalkulace (KC463D)“.
Programem „Porovnání plánových kalkulací dle výrobku (KC415D)“ lze srovnávat rozdíly mezi různými kalkulacemi (dle odlišných parametrů kalkulace) k jednomu výrobku.