Obsah
Konfigurace menu tisky
Konfigurace menu tisky slouží pro úpravy menu tisky.
Toto menu tisky je přístupné pomocí tlačítka umístěného v horní liště každého běžného browse. V menu jsou volby pro tisk (případně export) systémových sestav a volby pro uživatelské sestavy. Kromě toho lze z tohoto menu vyvolat konfiguraci menu.
Vlastní konfigurace menu zobrazí obsah menu s možností editace.
Základní pojmy
Volba v menu
Každá volba v menu je reprezentována jedním řádkem v browse Konfigurace menu. Založením nového řádku se založí nová uživatelská volba, která se pak bude zobrazovat v menu tisky.
Fyzicky jsou uživatelské volby uloženy v tabulce O0MENU_TISK
. Naproti tomu jsou systémové volby uloženy v XML souboru umístěném v knihovnách aplikace, takže uživatel nemůže systémové volby upravovat.
Návrh sestavy
Návrh sestavy je soubor s příponou .jrxml
. Tento soubor je buď umístěn na disku, nebo je zabalen v knihovně.
Ve volbě je pak odkaz na příslušný soubor s návrhem sestavy. Je tedy možné jeden návrh sestavy použít ve více volbách menu (nebo spíše v několika různých menu).
Typicky se systémová volba odkazuje na systémový návrh sestavy a uživatelská volba na uživatelský návrh sestavy.
Systémové návrhy sestav
Systémové návrhy sestav jsou dodávané spolu s aplikací. Jsou zabaleny do knihoven aplikace. Tyto sestavy nelze přímo upravovat. Lze však vytvořit uživatelskou sestavu opisem systémové sestavy.
Uživatelské návrhy sestav
Uživatelské návrhy sestav jsou takové sestavy, které si uživatel vytvořil či upravil sám. Fyzicky se jedná o soubory umístěné na disku na serverové straně aplikace. Výchozí adresář pro uživatelské návrhy je adresář reports
.
Vytvoření uživatelské sestavy opisem systémové
Systémové volby a systémové návrhy sestav nelze přímo upravovat. Lze však použít opis systémové sestavy a vytvořit tak uživatelskou sestavu, kterou lze pak dál upravovat. Opisem se vytvoří nová volba (tedy věta do tabulky O0MENU_TISK
) a zároveň i nový návrh sestavy (tedy soubor s příponou .jrxml
do výchozího adresáře reports
).
Ne z každé systémové sestavy lze vycházet a opsat ji jako uživatelskou. Existují sestavy, které vyžadují nějakou spolupráci s volajícím programem a nemusí být připraveny na možnost uživatelských úprav. V browse konfigurace pak pro takové sestavy není přístupné tlačítko pro opis.
Zakládání nové věty (volby)
Při zakládání či opisu věty se založí nová uživatelská sestava. Kromě založení volby se zároveň také provede založení nového návrhu sestavy. Jedná-li se o opis jiné sestavy (ať už systémové nebo jiné uživatelské), tak se nový návrh sestavy vytvoří jako kopie původního návrhu sestavy. Při zakládání nové prázdné věty se také založí prázdný soubor s návrhem, ten vychází z dodávané šablony, takže obsahuje standardní rozložení hlaviček a patiček, dále nastavení některých parametrů apod.
Jméno souboru pro návrh sestavy je automaticky zvoleno tak, aby bylo unikátní a nekolidovalo s žádným jiným souborem uživatelské sestavy. Jako výchozí adresář se volí adresář reports
. K vlastnímu zkopírovaní či založení tohoto souboru dojde až při ukládání věty. Takže ještě před uložením věty lze upravit název či cestu zakládaného souboru. Pokud se zvolí jméno již existujícího souboru, tak ten přepsán nebude. Co se po uložení skutečně provede, to lze zjistit z hodnoty údaje Informace o sestavě.
Pokud se nejedná o zakládání nové věty, ale o editaci stávající, tak k žádnému založení či kopírování souboru s návrhem sestavy nedochází.
Pořizované údaje
Použití volby v menu
Tyto údaje určují, kdy a kde se příslušná volba zobrazí v menu.
- Nabízet pouze pro aktuálního uživatele - tímto lze určit, že tato volba se má zobrazovat pouze pro aktuálního uživatele. Takže tím lze vytvořit volbu pouze sám pro sebe. Pokud se nevybere tato možnost, tak volba bude zobrazena pro všechny uživatele. Volby pouze pro aktuálního uživatele se v konfiguraci zobrazují modře, aby se odlišily.
- Nabízet pouze pro aktuální variantu browse - browsy některých tabulek mohou mít více variant, například jiný browse pro odběratele a jiný pro dodavatele. Pak různé varianty browse mohou mít i různé menu tisky. Takže tato možnost určuje, zda se má volba zobrazovat ve všech variantách, nebo pouze v té, ze které je konfigurace vyvolána.
- Nadřízený uzel - volby lze skupinovat do uzlů. Při založení nové věty lze založit uzel a pak lze volby umístit do tohoto uzlu.
- Volba pro web - určuje, zda se volba bude zobrazovat také pro Open web.
Hodnoty
- Název volby - určuje text, který se bude zobrazovat v menu.
- Popis - tento text se zobrazuje v bublině.
- Sestava - jedná se o odkaz na soubor s návrhem sestavy.
- Informace o sestavě - zde se zobrazují informace o souboru s návrhem sestavy. Pro uživatelské sestavy je to datum a čas poslední změny souboru.
- Typ exportu - kromě běžné sestavy lze vytvářet také export do Excelu (tedy do souboru s příponou
.xls
) nebo export do textového souboru s oddělovačiCSV
. Pro export se ve výsledném menu zobrazí jiná ikona než pro sestavu. - Export bez dotazu zobrazit - pokud se jedná o export, tak lze potlačit dotaz na umístění exportního souboru. Exportní soubor se pak vytvoří do dočasného adresáře a hned zobrazí.
- Při tisku - pro tisk lze určit následující parametry.
- Podat aktuální větu z browse - pokud je toto zvoleno, tak se před tiskem obsah aktuální věty z browse uloží do sestavy do parametru
BrowseCurrentRecord
. Zda a jak sestava tento parametr zpracuje, to záleží na vlastní sestavě. Většinou se v sestavě se na základě tohoto parametru nastaví filtr, takže se pak tiskne ta věta, na které uživatel v browse stál, když spustil tisk. - Použít data z browse - pokud je toto zvoleno, tak se pro tisk použije stejný filtr a třídění, jako je v tu chvíli nastaven v browse. Sestava pak data nečte sama, ale zpracuje to, co dostane podáno. Musí však být zajištěno, že sestava používá stejná data (stejnou hlavní tabulku apod.), jako se používá v browse, jinak dojde k chybě.
- Pohled pro výběr - pomocí aparátu GA lze definovat zadávací obrazovku, na které se před tiskem určí parametry pro výběr.
- Další parametru tisku - zde se zadávají další parametry.
Další možnosti
Pro uživatelské volby lze změnit pořadí, v jakém se budou zobrazovat v menu. K této změně slouží tlačítka šipek pro posun aktuální věty nahoru či dolu.