Obsah
Seznam změn - Mzdy Open - verze 25.1
Tento seznam změn je určen pouze pro vybrané zákazníky, kteří již používají Mzdy Open.
KOMPLETNÍ VERZE 25.1 - Mzdy Open
Kompletní verze ze dne 6.1.2025
1. ZÁKLADNÍ INFORMACE O VERZI
Kompletní verze Orsoftu Open - Mzdy Open bude k dispozici v klientské zóně na www.ortex.cz. Lze ji nainstalovat na verzi 24.1 podsystému Mzdy Open.
2. AKCE SOUVISEJÍCÍ S INSTALACÍ
2.1 Nutné akce po instalaci verze 25.1
2.1.1 Nastavení mzdové konfigurace pro rok 2025
Tuto akci provedete ve volbě Lidské zdroje - Mzdy Open - Mimořádné akce - Přechod na verzi 25 - Nastavení konfigurace pro rok 2025. Tím se nastaví konfigurační hodnoty dle aktuální legislativy.
2.1.2 Přepočet důchodového věku
V důsledku novely zákona o důchodovém pojištění se mění důchodový věk pro občany narozené od roku 1966 a mladší. Pro přepočet důchodového věku je připravena volba Lidské zdroje - Mzdy Open - Mimořádné akce - Přechod na verzi 25 - Přepočet nároku na důchod. Tím se pro všechny zaměstnance označené jako občan České republiky přepočítá důchodový věk (roky a měsíce) a datum nároku na důchod.
Poznámka - stejná volba je k dispozici také v Personalistika - Mimořádné akce - Jednorázové akce, přepočet stačí provést pouze z jednoho místa.
2.1.3 Nastavení číselníků
Nastavení všech potřebných číselníků se po instalaci verze 25.1 provede automaticky.
Automaticky dojde také k doplnění nových kódů do Megatabulky Tabmg. V aktuální verzi se jedná o tyto kódy:
- 482 – Benefity zdravotní
- 877 – Sleva na SP zaměstnance
3. POPIS PROVEDENÝCH ZMĚN, OPRAV A NOVINEK
3.1 Změna limitů pro pojištění a daně
Pro rok 2025 se mění limity, od kterých se platí sociální a zdravotní pojištění. Místo původních limitů 10000 pro DPČ a 4000 pro DPČ a MR se limity zvyšují na 11500 a 4500 Kč. Toto se provede změnou hodnot v konfiguraci.
Kromě vlastních limitů se navíc mění chování v případě, když příjem dosáhne přesně hraniční hodnoty. Pro DPP v roce 2024 při příjmu 10000 se pojištění ještě neplatilo, začalo se platit při příjmu 10001. Naopak pro DPČ se pojištění platilo už při dosažení limitního příjmu 4000. Podobná nejednotnost byla při vyhodnocení, zda se sráží zálohová či srážková daň (při nepodepsaném prohlášení). Pro DPČ se pro příjem 4000 platila ještě srážková dan, ale pojištění už se platilo.
Od roku 2025 se toto chování zcela sjednotí. Při dosažení limitu se už platí pojištění (jak pro DPP, tak pro DPČ) a také se už sráží zálohová daň.
3.2 Benefity
Dle novely zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů se mění daňová povinnost pro tzv. benefity. Od roku 2025 se benefity rozdělují na 2 skupiny: benefity nezdravotního charakteru a benefity zdravotního charakteru.
Každá skupina má svůj samostatný limit, od kterého se daní. Tyto limity jsou zadány v konfiguraci mezd na obrazovce I - daně a sazby. Podobným způsobem se rozděluje položka Benefity v daňových údajích, kde se napočítávají zvlášť benefity nezdravotní a zvlášť benefity zdravotní.
Stávající benefity (většinou zadávané pomocí kódu 481) se nově vyhodnocují jako benefity nezdravotní, takže používají příslušný nižší limit.
Pro nové benefity zdravotní byl automaticky přidán nový kód 482. Pokud však měl uživatel v megatabulce tento kód už obsazen, tak se kód pro zdravotní benefity nepřidal. V případě potřeby je možné takový kód do megatabulky vytvořit ručně (např. jako 483), jako vzorec výpočtu je třeba použít vzorec 15.
Při výpočtu benefitů se vytvářejí navíc kódy 899 – „Benefity do limitu – nedaněno“ a 499 – „Benefity nad limit – daněno“. Tyto kódy jsou společné pro obě skupiny benefitů.
3.3 Daňové údaje
V Daňových údajích byla původní položka Benefity rozdělena na 2 položky označené Benefity nezdravotní a Benefity zdravotní.
Na záložce Průběh vznikla nová skupina údajů Příspěvek zaměstnavatele na daňově podporované produkty na stáří. Tyto hodnoty jsou určené pro Potvrzení o zdanitelných příjmech (na řádek 10). Hodnoty se do daňových údajů načítají při měsíčních uzávěrkách. Jedná se o stejnou hodnotu jako je načítaná do pole Příspěvek organizace na PF a KP. Ovšem hodnoty pro potvrzení jsou uzpůsobeny dle pokynů Finanční správy. Podle typu a datumu smlouvy v kmenových srážkách se hodnota příspěvku ukládá do správného pole, případně do žádného pole, jedná-li se o takovou smlouvu, která se dle pokynů nemá na potvrzení uvádět.
Na záložce Nárok ve skupině Nezdanitelné částky došlo k rozšíření polí. Původní pole Penzijní připojištění a Komerční pojištění byla rozdělena na více polí, konkrétně na Penzijní připojištění, Doplňkové penzijní spoření, Penzijní pojištění, Soukromé životní pojištění a Dlouhodobý investiční produkt. Pokud zaměstnanec žádá o daňové vyrovnání a přinese příslušná potvrzení o příspěvcích poplatníka, tak mzdová účetní vyplňuje hodnoty do správných polí. Jestliže má zaměstnanec následně potřebu udělat si ještě daňové přiznání, tak je nutné mu vytisknout Potvrzení o zdanitelných příjmech, kde jsou použité nezdanitelné částky uvedeny na řádku 13. Proto jsou hodnoty v daňových údajích rozděleny na více polí, aby to odpovídalo tomuto potvrzení.
3.4 Sleva na SP u starobních důchodců
Důchodová reforma přináší od ledna 2025 pro pracující starobní důchodce slevu na sociálním pojištění. Jedná se o slevu na SP zaměstnance ve výši 6.5% vyměřovacího základu, kterou může čerpat zaměstnanec, který pobírá starobní důchod.
Starobní důchodci mají právo tuto slevu čerpat, nejedná se však o povinnost. Starobní důchodce tedy musí o čerpaní slevy požádat svého zaměstnavatele. Že důchodce o čerpání požádal, to je třeba zaznamenat v Zaměstnancích v Identifikaci občana v novém údaji „Sleva na SP zaměstnance pro starobní důchodce“.
Aby byla sleva uplatněna, tak kromě uvedeného údaje musí být Druh důchodu nastaven na starobní s platností nejpozději od začátku počítaného měsíce. Pokud zaměstnanec začne pobírat starobní důchod až v průběhu měsíce, tak se sleva v tomto měsíci ještě neuplatní, uplatní se až v následujících měsících.
Při výpočtu zaměstnance se slevou se na kód 800 spočítá SP zaměstnance v plné výši, tedy 7.1% vyměřovacího základu. Vlastní sleva (6.5% VZ) se spočítá samostatně na kód 877. Důvodem oddělení těchto částek je formulář PVPOJ - přehled o výši pojistného, kde se slevy musí vykazovat odděleně.
3.5 Rizikové zaměstnání - zvýšená sazba SP organizace
Důchodová reforma dále přináší dřívější odchod do důchodu pro zaměstnance pracující v tzv. rizikovém zaměstnání.