Obsah
Činnosti
V tomto případě jde o činnosti z pohledu výpočtu hrubých mezd. V tabulce činností jsou základní informace o způsobu výpočtu základní mzdy a prémií. Základním (klíčovým) údajem je číslo činnosti, které je volitelné uživatelem. Jeho rozsah je maximálně sedm míst a je vhodné si před zahájením pořizování činností navrhnout srozumitelnou strukturu tohoto klíčového údaje.
Do tabulky činností je třeba ještě před zahájením zpracování mezd zadat všechny činnosti, které popisují všechny způsoby výpočtu mezd používané v orgranizaci a také všechny způsoby výpočtu prémií.
U každé činnosti se jako první se vyplňují ty nejdůležitější údaje. Je nezbytně nutné vyplnit číslo výpočtu základní mzdy, kalkulační členění, formu mzdy a ve většině případů i tarif. Vyplnění ostatních údajů u jednotlivé činnosti je již závislé na zadaných hodnotách povinných údajů. Podrobnosti najdete v nápovědách k dílčím položkám souboru činností.
V případě, že tyto číselníky obsahující druhy výpočtu základních mezd a druhy výpočtu prémií neobsahují potřebný způsob výpočtu, je nutné kontaktovat autory programu a dohodnout si doplnění nového druhu výpočtu.
Číslo činnosti
Jde o klíčový údaj tabulky činností. Jeho maximální rozsah je 7 míst. Číslo činnosti se volí se dle potřeb organizace. Je vhodné jej navrhnout „strukturovaně“, protože tuto skutečnost je možné využít pro potřeby rozborů. Podle čísla činnosti jsou uspořádány například sestavy výkonových norem, mzdová inventura a průměrné výdělky. Je vhodné se před návrhem vlastní struktury čísla činnosti s těmito sestavami seznámit (alespoň v rámci kontrolního příkladu). Dalším kriteriem při navrhování čísla činnosti je jeho snadná zapamatovatelnost. Samostatný záznam je třeba vytvořit pro každou činnost, která se liší některou z položek souboru činností (třeba jenom tarifem). Samostatně je také třeba zadat vedlejší činnosti.
Název činnosti
Stručný a výstižný název konkrétní činnosti. Slouží hlavně k orientaci, ale použije se i při tisku sestav.
Poznámka
Nepovinný údaj. Lze zadat cokoliv upřesnění činnosti.
Základní mzda
Tato skupina údajů se vztahuje k výpočtu základní mzdy.
Číslo výpočtu
Jednotlivé způsoby (vzorce) výpočtu základní mzdy jsou označeny čísly a jsou uvedeny v číselníku. U každého záznamu v tabulce činností je proto nutné vyplnit odpovídající číslo výpočtu. Analogicky jsou číslovány i způsoby výpočtů prémií, které jsou rověnž uvedeny v číselníku.Vzorce výpočtu základní mzdy a prémií je třeba vhodně kombinovat a zároveň respektovat následující omezení:
- je-li vzorec základní mzdy = 1,5,6,7, potom vzorec prémií nesmí být = 3
- je-li vzorec prémií = 13, potom vzorec základní mzdy nesmí být = 1,4,5,6,7
- je-li vzorec prémií = 3 nebo5, potom vzorec výpočtu základny nesmí být = 6
Tato omezení vyplývají z charakteru jednotlivých vzorců - z logiky výpočtu je zřejmé, že určité způsoby výpočtu nelze kombinovat.
Tarif
Jde o hodinový tarif v Kč pro danou činnost. Z tohoto tarifu se vychází při výpočtu základní mzdy zaměstnance nebo prémií. (viz vzorce výpočtu). U většiny činností musí být tarif vyplněn, výjimka je u výpočtu měsíčního platu, kdy je tarif v činnosti vždy nula. Pokud zůstává tarif nulový i u jiných činností než u měsíčního platu, potom platí následující postup při vyhodnocování tarifu:
- Tarif zadaný v měsíčních datech na kódu 010
- Tarif z výkonových norem (v podsystému Předzpracování mezd)
- Tarif z činnosti
- Tarif osobní třídy ze souboru datrv.
Prakticky platí první nenulový tarif nalezený podle výše uvedeného pořadí. Není-li tedy zadán tarif v měsíčních datech na kódu 010 a tarif z činnosti je nulový, potom se pro výpočet použije tarif osobní třídy ze tabulky trvalých složek.
Kalkulační členění
Jde o další velmi důležitý údaj, který ovlivňuje zejména zaúčtování mezd. Je třeba zadat jednu z hodnot z následujícího číselníku:
- mzda přímá
- mzda režijní
- vedlejší pracovní činnost přímá
- vedlejší pracovní činnost režijní
- vedlejší činnost - OON
Při výpočtu mezd se na základě kalkulačního členění a formy mzdy (další z položek tabulky činností) provádí automatické směrování částky základní mzdy na kódy mezd M100 až M107. Dále je kalkulační členění používáno v automatické vazbě z mezd do účetnictví.
Forma mzdy
Je to důležitý údaj pro určení druhu mzdy. Podle formy mzdy a podle kalkulačního členění jsou vypočtené Kč základní mzdy směrovány na kódy C80 až C86 čistých mezd. U každé činnosti je proto nutné doplnit jednu hodnotu z následujícího číselníku:
- úkolová mzda
- časová mzda
- smíšená mzda
- podílová mzda
- měsíční plat
- měsíční tarif
- měsíční plat obchod
- měsíční plat speciál
Minimální základní mzda
Zadává se pouze u některých druhů výpočtu základní mzdy Jde o údaj, který má pouze kontrolní význam. Používá se při kontrole měsíčních dat - pokud mzda na jednu odpracovanou hodinu klesne pod tuto hodnotu, jste na to upozorněni. Vyplňte proto výdělek na jednu odpracovanou hodinu, který by měl zaměstnanec pracující v této činnosti minimálně dosáhnout.
Maximální základní mzda
Zadává se pouze u některých druhů výpočtu základní mzdy. Jde opět o údaj, který má pouze kontrolní význam. Vyplňte výdělek na odpracovanou hodinu, který by neměl být v činnosti překročen. Údaj je využíván při kontrole měsíčních dat - o případném překročení částky zadané v této položce jste informováni.
Časová složka smluvní mzdy
Zadává se pouze u některých druhů výpočtu základní mzdy. Lze zadat výši časové složky smluvní mzdy.
Prémie
V této skupině jsou soustředěny údaje související s výpočtem prémií. Pokud k příslušné činnosti prémie nenáleží, zůstává tato skupina údajů nevyplněná.
Číslo výpočtu prémií
Číslo výpočtu prémií je dalším ze základních údajů tabulky činností. Je nutné ho vyplnit všude tam, kde požadujete výpočet prémií v závislosti na určité pracovní činnosti. Pokud výpočet prémiové nadstavby nepožadujete, můžete vyplnit nulu a ponecháte prázdné i následující údaje vztahující se k výpočtu prémií. Seznam možných způsobů výpočtů prémií je v číselníku. Pokud není zřejmý způsob výpočtu prémií z názvu nebo v organizaci používáte svůj specifický postup pro výpočet prémií, kontaktujte autory projektu.
Kód prémií
Určuje kód mzdové složky, pod kterou bude uložena částka prémií zaměstnance, vypočtená na základě zadaného vzorce prémií. Pro směrování prémií lze použít mzdové složky M130 až M149. Kód prémií se musí vyplnit v případě, že číslo vzorce výpočtu prémií je nenulové a zároveň kalkulační členění má hodnotu 1 nebo 2. V ostatních případech není nutno kód prémií vyplňovat. Není-li kód prémií zadán, je potom částka prémií automaticky směrována na mzdovou složku M130. Směrování prémií na různé kódy čistých mezd lze použít pro potřeby rozlišení jednotlivých druhů prémií pro rozbory nebo pro zaúčtování.
Zadržení prémií
Tento údaj slouží pro zadání požadavku na zadržení prémií. Vyplatí se jej používat, pokud je třeba zadržet prémie všem zaměstnancům pracujícím v dané činnosti. Požadujete-li zadržení prémií, zaškrtněte.
Kód zadržených prémií
Tento údaj slouží k určení mzdové složky, na kterou budou uloženy dočasně zadržené prémie. Lze použít mzdové složky M138 nebo M148.
Procento prémií
Jde o údaj, který je používán při výpočtu prémií podle zadaného vzorce. Toto procento prémií se považuje za tzv. stálé procento prémií a je možné ho modifikovat následujícími způsoby:
V měsíčních datech lze zadat mzdovou složku M1 a na něm jiné absolutní procento prémií, nebo mzdovou složku M2 a na ní zadat procento, o kolik se má zvýšit stále procento prémií ze souboru činností.
V tabulce trvalých příplatků datrv v části P(procenta) zadat kód 1 a uvést jiné absolutní procento prémií.
Maximální prémie
Jde pouze o kontrolní údaj, který se využije při výpočtu prémií. Pokud je toto procento překročeno, objeví se zpráva o překročení po výpočtu mezd.
Krácení prémií
Jde o procento krácení prémií, které se používá pouze u některých vzorců výpočtu.
Uživatelské nastavení
Informace v těchto položkách mají specifické využití u jednotlivých typů výpočtu. Například pokud je v poslední položce uveden kód a před ním znak S, jde o přesměrování vypočtené částky základní mzdy na uvedený kód (i když by se primárně uložila na kód podle kalkulačního členění).