Obsah

Konfigurátor položek


Standardní vlastnosti
Konkrétní vlastnosti
Sada standardní vlastnosti
Uživatelé konfigurátoru
Katalog položek
Vlastnosti konfigurátoru
Skupiny konfigurátorů
Vlastnosti pro skupinu konfigurátorů
Sady konfigurátoru
Hodnoty konfigurátoru

Tvorba konfigurátoru

Založení záhlaví konfigurátoru – definování konfigurátoru

(pokud ano nepovolí vytvořit dvě pořadová čísla pro stejnou kombinaci hodnot)

Sestavení vlastností konfigurátoru
Sady vlastností konfigurátoru - sestavované

Zadání identifikace nové sady

Založení řídícího makra pro generované sady

Zápis algoritmus vzorce přiřazení hodnot jednotlivým nižším vlastnostem

Vyplnění šablony konfigurátoru

Vyplnění prefixů k jednotlivým atributům Identifikace, Název, označení1, Označení 2

Záhlaví konfigurátoru

Po založení jednotlivých vlastností, případně sad a jejich hodnot je možné přistoupit k založení konfigurátoru. Opět věnujeme velkou pozornost identifikaci tedy názvu konfigurátoru. Přesně stanovený název usnadňuje vyhledávání správného konfigurátoru při zakládání nových položek. Záhlaví konfigurátoru definuje jeho identifikaci.

Nejprve nadefinujeme jak budeme konfigurátor používat:

Dále, pokud se používá pořadové číslování, tak zde definujeme hodnotu číselníku v rozmezí od – do (záložka pořadí). Důležité je nadefinovat, zda se mají kontrolovat povinné vlastnosti. V případě, že existují vlastnosti, které ovlivňují položku, ale nevstupují do její identifikace, tak musí být ve vlastnostech konfigurátoru označeny jako povinné. Při zakládání nové položky program otestuje, zda pro zadané kombinace hodnot již existuje záznam v katalogu položek. Pokud ne, tak založí nový výrobek a podle nastavení v záložce pořadí přiřadí pořadové číslo. Pokud tato kontrola není nastavena, tak se založí nová položka vždy – nebezpečí vzniku duplicitních položek.

Představitel

Konfigurátor je obvykle vytvářen pro podobné typy výrobků. Jednotlivá pole v katalogu položek (mimo ceny a TPV) jsou obvykle stejně vyplněna. Některá pole se vyplní z konfigurátoru a šablony, to však většinou nestačí a operátor musí pracně všechna pole vyplňovat, čímž může dojít k zanesení chyby. V těchto případech založíme v katalogu položek tzv. představitele a u něj vyplníme jednotlivá pole na požadovanou hodnotu.
Při založení nové položky pomocí konfigurátoru se podle vyplnění představitele přednastaví jednotlivá pole pro zakládaný výrobek. Tato pole je možné v případě potřeby změnit nebo nevyplněná vyplnit.

Identifikace představitele je shodná s identifikací konfigurátoru. Tato shoda je zajištěna tím, že atribut kgz_kod udávající kód konfigurátoru v úloze Konfigurátor položek má stejný obsah jako atribut ts_ina udávající identifikační kód položky v úloze Katalog představitelů.

Katalog představitelů je obdobný jako katalog položek, proto využívá stejnou entitní třídu a je odlišen pouze volbou parametru pro tuto třídu. Pro obě úlohy je využita entitní třída CPolozka a katalog představitelů je volán s parametrem Predstavitel.

Katalog představitelů

Nový vzhled konfigurátoru (Tabulková editace)

Pro řízený objekt CKonfiguratorDialog existuje přepínač LC_CKonfiguratorDialog_NewDesign. Tento přepínač je standardně neaktivní. Pokud se aktivuje (hodnota Ano), pak se aktivuje i tabulková editace.