Orsoft Doku
Dokumentace a nápověda pro IS Orsoft Open

Výkaz příjmů DPP

DPP = dohody o provedení práce

Legislativa

Dne 1. 7. 2024 vstupuje v účinnost zákon č. 163/2024 Sb., který vyšel ve Sbírce zákonů dne 19. 6. 2024 a který přináší změny tzv. konsolidačního balíčku v oblasti nemocenského pojištění a pojistného na sociální zabezpečení a dohod o provedení práce.

Změny u DPP od července 2024 (registrační a ohlašovací fáze):

  • Nejpozději do 31. července 2024 se zaměstnavatel, který doposud zaměstnával pouze nepojištěné zaměstnance na DPP, musí přihlásit do registru zaměstnavatelů ČSSZ.
  • Nejpozději do 20. srpna 2024 máte povinnost registrace všech dosud nepojištěných DPP.
  • Od 1. srpna 2024 zasíláte pravidelně hlášení o příjmech všech jednotlivých zaměstnanců na DPP.
  • Do konce roku 2024 nadále platí, že zaměstnanci pracující na základě DPP jsou účastni nemocenského a důchodového pojištění pouze v těch kalendářních měsících, kdy jejich započitatelný příjem přesáhl 10 000 Kč.

Změny u DPP od ledna 2025 (sjednocení úpravy DPP s úpravou běžných pracovních poměrů/dohod pracovní činnosti (DPČ) a zavedení režimu tzv. oznámené dohody:

Od 1. 1. 2025 budete mít možnost uplatnit režim tzv. oznámené dohody, při kterém lze využívat u DPP vyšší limit pro účast na pojištění a placení pojistného. Jinak budou pro DPP platit obdobné podmínky jako pro pracovní poměry či dohody o pracovní činnosti.

Povinnosti zaměstnavatele v souvislosti se změnami u DPP

  • Oznamovat datum nástupu do zaměstnání na DPP a skončení tohoto zaměstnání, a to i když zaměstnanec není účasten nemocenského pojištění (všechny DPP)
  • Zasílat za každý kalendářní měsíc elektronicky informaci o vyměřovacím základu zaměstnance na DPP, i když zaměstnanec nebude účasten nemocenského pojištění (zúčtovaný příjem nebyl vyšší než 10 000 Kč) (všechny DPP)
  • Lhůta pro zaslání: do 20. dne následujícího měsíce
  • Poprvé za mzdové období 07/2024, tzn. od 1.8.2024 dále

Zdravotní pojišťovna a VPDPP

V hlášení přijmů zaměstnanců na DPP je mimo jiné vyžadována i zdravotní pojiš'tovna. U zaměstnanců na DPP, kteří ještě nemají zadanou zdravotní pojišťovnu v tabulce Zdravotní pojištění (D0zpo), je třeba zdravotní pojišťovnu zjistit a poté zadat. Zadání se v tomto případě provede s kódem hlášení 0 (nula) a datumem změny 1.7.2024. Takto zadané záznamy se neexportují do zdravotní pojišťovny jako změny, jsou ale využívány při hlášení příjmů zaměstnanců na DPP.

Výkaz příjmů DPP - typy hlášení

V rámci Výkazu příjmů DPP se používají následující typy akcí:

Akce 1 – Výkaz příjmů

Touto akcí hlásí zaměstnavatel u konkrétního RČ (zaměstnance) pouze příjmy za jednotlivé období a to za předpokladu, že daný pojistný vztah s druhem činnosti dohoda o provedení práce (T – Z) již byl dříve nahlášen, resp. jeho datum nástupu do zaměstnání je již v systémech ČSSZ z dřívějška zaevidováno. Povinnost podávat „Výkaz DPP“ s typem akce 1 (Výkaz příjmů) se tak týká všech zaměstnanců činných na základě DPP bez ohledu na účast na nemocenském pojištění, kteří pro zaměstnavatele vykonávají práci. U zaměstnanců na DPP je tedy třeba podávat „Výkazy DPP“ s typem akce 1 za všechny měsíce v období od nástupu do zaměstnání do skončení zaměstnání, a to i za měsíc/e, ve kterých případně byl nulový příjem

Akce 2 – Nástup na DPP s výkazem

touto akcí hlásí zaměstnavatel u konkrétního RČ (zaměstnance) datum nástupu do zaměstnání u pojistného vztahu s druhem činnosti dohoda o provedení práce (T – Z) spolu s příjmy za jednotlivé období a zdravotní pojišťovnou zaměstnance, tedy za předpokladu, že daný pojistný vztah s druhem činnosti DPP ještě nebyl dosud přihlášen do evidence ČSSZ. Touto akcí je možné v případě, kdy DPP skončila ve stejném měsíci, kdy zaměstnanec nastoupil do práce, nahlásit nejen datum nástupu do zaměstnání, ale současně i datum skončení zaměstnání, a to společně s příjmy.

Akce 3 – Skončení DPP s výkazem

Touto akcí hlásí zaměstnavatel u konkrétního RČ (zaměstnance) datum skončení zaměstnání u pojistného vztahu s druhem činnosti dohoda o provedení práce (T – Z) spolu s příjmy za jednotlivé období, tedy za předpokladu, že daný pojistný vztah s druhem činnosti DPP je již přihlášen do evidence ČSSZ a nebylo dosud zasláno jeho skončení.

Akce 4 – Oprava

Touto akcí hlásí zaměstnavatel opravu u původně nahlášených údajů u pojistného vztahu s druhem činnosti dohoda o provedení práce (T – Z), tedy těch údajů, které chybně uvedl na předchozím zaslaném tiskopisu „Výkaz DPP“, jedná se tak o možnost opravy data nástupu do zaměstnání, data skončení, kódu DPP, částky zúčtované zaměstnavatelem zaměstnanci, příjmení, jména i místa narození.

Akce 5 – Storno

Touto akcí hlásí zaměstnavatel storno daného konkrétního pojistného vztahu s druhem činnosti dohoda o provedení práce (T – Z) spolu se všemi evidovanými příjmy za jednotlivá období, tedy za předpokladu, že daný pojistný vztah s druhem činnosti DPP byl již v minulosti přihlášen do evidence ČSSZ, ačkoliv vůbec přihlášen být neměl.

V jakých situacích využít ONZ či VPDPP?

ONZ - oznámení o nástupu do zaměstnání/skončení zaměstnání

VPDPP - výkaz příjmů u dohod o provedení práce

Povinnost hlásit změny identifikačních údajů u zaměstnanců stále trvá a od 1.7.2024 se týká i zaměstnanců na DPP. Pro nahlašování změn lze použít buď ONZ, nebo VPDPP nebo oba způsoby současně.

Hlášení výše příjmů zaměstnanců u PV s druhem činnosti DPP - nutno využít jen „Výkaz DPP“ s typem akce 1 (Výkaz příjmů)

Nástup do zaměstnání u PV s druhem činnosti DPP – možno využít buď „Výkaz DPP“ s typem akce 2 (Nástup na DPP s výkazem) nebo „ONZ“ s typem akce 1 (Nástup do zaměstnání) ovšem za předpokladu, že následně bude zaslán k tomuto pojistnému vztahu i “Výkaz DPP” s akcí 1, kde se dohlásí příjmy zúčtované zaměstnavatelem zaměstnanci za určité období;

Skončení zaměstnání u PV s druhem činnosti DPP – možno využít buď „Výkaz DPP“ s typem akce 3 (Skončení DPP s výkazem) nebo „ONZ“ s typem akce 2 (Skončení zaměstnání) ovšem za předpokladu, že následně bude zaslán k tomuto pojistnému vztahu i tiskopis “Výkaz DPP” s akcí 1, kde se dohlásí příjmy zúčtované zaměstnavatelem zaměstnanci za určité období;

Oprava původně nahlášených údajů u PV s druhem činnosti DPP – možné využít primárně buď „Výkaz DPP“ s typem akce 4 (Oprava) nebo případně i „ONZ“ s typem akce 5 (Oprava), kterým však nelze opravit například původně nahlášený údaj z “Výkazu DPP”, a to údaj “Příjmy zúčtované zaměstnavatelem zaměstnanci”;

Storno PV s druhem činnosti DPP – nutno využít jen tiskopis „Výkaz DPP“ s typem akce 5 (Storno);

Změna identifikačních údajů zaměstnance u PV s druhem činnosti DPP – nutno využít jen „ONZ“ s typem akce 3 (Změna);

Převod PV s druhem činnosti DPP k jinému zaměstnavateli/MÚ – nutno využít jen tiskopis „ONZ“ s typem akce 6 (Převod);

Vznik příslušnosti k českým právním předpisům u PV s druhem činnosti DPP – nutno využít jen „ONZ“ s typem akce 9 (Vznik příslušnosti k ČPP);

Skončení příslušnosti k českým právním předpisům u PV s druhem činnosti DPP – nutno využít jen „ONZ“ s typem akce 10 (Skončení příslušnosti k ČPP).

Poznámka - Pro hlášení nástupu či výstupu zaměstnance na DPP lze tedy využít jak ONZ, tak VPDPP. IS Orsoft či Orsoft Open v těchto případech preferuje hlášení pomocí VPDPP. Pro tyto zaměstnance je stejně třeba pomocí VPDPP poslat výkaz příjmů, takže zároveň s tím (jen změnou akce) se odešle také přihláška či odhláška.

Export Výkazu příjmů DPP

Výpočet příjmů zaměstnanců na DPP probíhá současně s výpočtem mezd. Prakticky to znamená, že při každém výpočtu mezd dojde k doplnění/aktualizace záznamů v tabulce Výkaz příjmů DPP za příslušný měsíc. Export příjmů DPP je možný až v situaci, kdy je výpočet mezd za příslušný měsíc konečný. Postupujeme následujícím způsobem:

  • V tabulce Výkaz příjmů si vybereme záznamy za aktuální měsíc
  • Pouze u exportu za měsíc červenec 20224 zkontrolujeme, zda je každého záznamu je vyplněná zdravotní pojišťovna. Pokud není vyplněná, doplníme ji podle skutečnosti.
  • Zejména u exportu za měsíc červenec zkontrolujeme u dohod, které byly až dosud nepřihlášené do evidence ČSSZ, zda mají uvedenu akci 2.
  • Jednotlivé záznamy o příjmu DPP pro příslušný měsíc označíme „zatržením“ údaje Připraveno k odeslání. Toto lze také provést hromadně pro všechny věty aktuálního měsíce pomocí volby Označit věty k odeslání v nabídce „Další“.
  • V nabídce „Další“ použijeme volbu Export VPDPP na VREP.

Všeobecné zásady pro VPDPP jsou definovány zde: