Orsoft Doku
Dokumentace a nápověda pro IS Orsoft Open

Měřidla

Popis, funkce a umístění modulu

Měřidla slouží pro evidenci měřidel.

Základní údaje
Typ měřidla označuje systémové číslo typu měřidla, ke kterému náleží toto konkrétní měřidlo.
Evidenční číslo označuje pořadí, pod kterým je měřidlo evidováno.
Inventurní číslo pod kterým je dané měřidlo vedeno.
Položka je identifikace typu položky (nářadí), na kterou se dané měřidlo pojí a podle které se může měřidlo filtrovat.
Číslo kusu identifikace kusové zásoby, dle které se identifikuje číslo kusu. Toto číslo měřidla musí být jedinečné, jelikož zároveň slouží jako vazba na skladové pohyby.
Cena určuje hodnotu, za kterou bylo dané měřidlo zakoupeno.
Stav, ve kterém se měřidlo nyní nachází.
1000 – založeno
2000 – kalibrováno
3000 – kontrolováno
4000 – opravováno
5000 – připraveno
6000 – přiřazeno
8000 - nezkalibrovatelné
9000 – zničeno
Povaha měřidla odkazuje na systémové číslo povahy, která určuje jeho stav. Více v Povaha měřidla
Přidělení měřidla
Středisko odkazuje na systémové číslo střediska (útvaru), díky kterému je možné upřesnit, kde bude dané měřidlo přiděleno.
Přidělení odkazuje na pracovníka nebo stroj, ke kterému bylo měřidlo přiděleno.
Datum přidělení je datum, kdy bylo měřidlo přiřazeno k danému pracovníkovi či stroji.
Způsob přidělení určuje, zdali je měřidlo přidávané ke stroji nebo k pracovníkovi P – personální přidělení měřidla S - přidělení ke stroji.
Správce odkaz na číslo správce daného měřidla. Přebírá se ze stejnojmenného atributu z typu měřidla. Může být ovšem změněno dle střediska. Některé úkony jsou omezeny pouze na typu měřidla nebo konkrétního měřidla. Jako jsou funkce pro realizaci a dokončení kontroly.
Opravitelné je charakteristika, zdali lze dané měřidlo opravit či nikoliv. Přebírá se ze stejnojmenného atributu z typu měřidla A – opravitelné N - neopravitelné.
Upozornění na blížící se kontrolu. Definuje poté spuštění tvorba alertu na daný objekt měřidla A – upozornit N - neupozornit

Kalibrace / kontroly
Interval je hodnota udávající interval, za jak dlouho má dojít k další kalibraci měřidla.
Perioda určuje, zda se jedná o interval v měsících nebo rocích M – „měsíc“ R – „rok“.
Tip: Pro automatické generování navázaných kalibrací je důležité vyplnit interval, aby systém mohl vypočítat příští termín plánované kalibrace.
Datum první kalibrace je datumem uskutečnění kalibrace na daném měřidlo. První kalibrace se vkládá přes funkci, která se nachází v Nabídce.
Datum poslední kalibrace datum určující, kdy proběhla skutečná poslední kalibrace měřidla, plní se z atributu DatSkut z kontroly.
Datum poslední kontroly je datumem určující, kdy proběhla poslední kontrola daného měřidla, (může být kontrola, či oprava).

Pracovní postup
Měřidla se nachází v menu v modulu Výroba → Evidence měřidel → Měřidla. Pro založení nového měřidla je však nutné jeho vygenerování z typu měřidla, podobně jako tomu je při generování typu měřidla z nářadí.


Pořízení měřidla
Měřidlo se generuje z Typu měřidla viz. Typ měřidla. Zde se zvolí funkce Generování konkrétního měřidla.

Nyní se otevře nové okno s kusovou zásobou. To znamená, že se nabídnou všechna měřidla vybraného typu, které jsou na skladě, jsou evidována v kusech a zároveň z nich ještě nebylo vygenerováno měřidlo!.
Tip: Pokud se mi žádné měřidlo nezobrazí, je vhodné se podívat do skladového hospodářství, zda jsou měřidla na skladě v kusové zásobě. Skladové hospodářství → Základní data a číselníky → Zásoby na skladech dle šarží. Nenachází-li se zde požadované měřidlo nenachází je nutné je přijmout na sklad pomocí příjmu z nákupní objednávky nebo neadresného přijmu.
Při generování je možné vybrat pouze jedno měřidlo nebo všechna, které systém nabídne.


Otevře se nové okno s editací nového měřidla, kde se předvyplní některé hodnoty. následně je nutné doplnit důležité atributy (zejména Interval a Periodu, pokud jde o kalibrovatelné měřidlo), aby se s měřidlem mohlo správně pracovat. Po vyplnění veškerých doplňujících polí se záznam uloží pomocí tlačítka Uložit v levém horním rohu.

Tip: Při generování nových záznamů nepoužívám pro ukončení tlačítko Návrat, jelikož i tak dojde k vygenerování částečného záznamu, který se musí ručně upravit a nebo smazat. Až pak je následně možné vygenerovat ten samý záznam.

Nyní je založen nový záznam měřidla, který je možné upravovat a dále řídit jeho životní cyklus pomocí jednotlivých funkcí. Tip: Pro automatické generování čísla kusů a výrobních čísel, je nutné provést následující nastavení.
V Katalogové položce pro daná měřidla připravit parametry výrobku dle následujícího nastavení:
Evidence výrobních čísel = ANO
Vznik výrobního čísla = při příjmu na sklad
Generování dle = dle počítadla výrobních čísel PCK
Kód počítadla = MERIDLA
Unikátnost výrobního čísla = unikátní
Skladová evidence = evidovat
Vznik kusového čísla = při příjmu na sklad
Generování dle = přebírá se z výrobního čísla
Unikátnost kusového čísla = unikátní

Pokud se stane, že nejsou parametry položky k dispozici (jsou šedivé), je nutné zkontrolovat, zda má měřidlo Evidenci výrobních čísel a Evidencí šarží. Bez tohoto nastavení není možné měřidlo správě evidovat. Toto nastavení se přebírá automaticky při generování Katalogové položky z Katalogu nářadí a slouží pouze pro kontrolu, že je vše nastaveno správně.


Pokud nechci automaticky generovat čísla kusů a výrobní čísla, postačí mi nastavit přepínače na kontrolu jedinečnosti čísla kusu dle následujícího nastavení: V řízených objektech nastavit přepínač CSKladvoyPohybP43 → LS_S_KUS_DUP jako platný a přidělení v rámci výrobku. Nyní se bude kontrolovat jedinečnost čísla kusu, které je přijaté z nákupní objednávky. Což je důležité pro správnou vazbu na měřidlo.

1. Atributy záznamu

  • Popis atributů záznamu

1.1. Hlavní seznam

Stavy

1.2. Detail

Základní údaje
  • Bude doplněno.

Tlačítka:

Prostor vyhrazen pro tlačítka.

Vlastnosti:

Prostor pro vlastnosti.

Termíny:

Prostor pro termíny.

Zadání

Záložka zadání.

Řešení

Záložka řešení.

Dokumenty

Záložka dokumenty.

Připojené dokumenty

Prostor pro připojené dokumenty.

Podřízené úkoly

Záložka podřízené úkoly.

2. Funkce v menu úpravy

  • Správní funkce a jejich senzitivita.

2.1. Založit nový záznam

  • Popis funkce.

2.2. Aktualizace záznamu

  • Popis funkce.

2.3. Smazat záznam

  • Popis funkce.

2.4. Opsat záznam

  • Popis funkce.

3. Funkce v menu nabídka

3.1. Vložení první kalibrace

Pokud je měřidlo nově zaevidované, mělo by dojít k vložení první kalibrace. To je umožněno pouze u měřidel, které jsou označeny jako kalibrovatelné. Funkce první kalibrace se nachází v Nabídce → Funkce pro měřidlo → Vložení první kalibrace.

Následně dojde k otevřené nového záznamu Kontroly měřidla, kde se předvyplní některé hodnoty. Následně je nutné doplnit povinné atributy, aby se s typem měřidla mohlo správně pracovat. Po vyplnění veškerých doplňujících polí se záznam uloží pomocí tlačítka Uložit v levém horním rohu.

Nyní pokud měřidlo má interval kontroly dojde k automatickému založení plánu následné kontroly. Tedy znamená to, že systém vypočítá datum následné kalibrace a vytvoří nový záznam plánované kalibrace.

Zde už je možné vidět, že se vytvořil nejen záznam první kalibrace, která je označená jako dokončená, ale také nový záznam plánované následné kalibrace.

3.2. Připravit měřidlo

Funkce slouží k označení měřidla, že je připraveno k přidělení pracovníkovi, tedy jsou vyplněny všechny potřebné informace a je vložena první kalibrace.

3.3. Přidělení pracovníka

Funkce slouží k přidělení pracovníka k měřidlu. Po spuštění funkce dojde k otevření okna s pracovníky a výběrem dojde k přiřazení. Takto je měřidlo označeno, že bylo předáno danému pracovníkovi. Funkce je senzitivní pouze pro Správce Typu měřidla nebo Konkrétního měřidla.

3.4. Odebrání pracovníka

Funkce slouží k odebrání pracovníka z měřidla. Takto funkce umožní označit měřidlo jako navrácené například před kalibrací či kontrolou. Funkce je senzitivní pouze pro Správce Typu měřidla nebo Konkrétního měřidla.

3.5. Změna správce

Funkce slouží ke změně správce měřidla (CMeridlo.spravceOscis). Funkce je senzitivní pouze pro Správce Typu měřidla nebo Konkrétního měřidla.

3.6. Změna správce manager

Funkce slouží ke změně správce měřidla (CMeridlo.spravceOscis). Senzitivita funkce by měla být řešena přístupovými právy.

3.7. Měřidlo zničeno

Funkce slouží k označení, že měřidlo bylo nenávratně poškozeno a není s ním možné pracovat. Takto označené měřidlo se ve filtrech zobrazuje jako neaktivní.
Takto evidované měřidlo může fyzicky zůstat ve firmě a pomocí poznámky nebo historie se upraví konkrétní stav a výskyt měřidla. S měřidlem pak už nebude možné v systému pracovat. Pokud však měřidlo bude odespáno a už se ve firmě nebude nacházet je nutné ho vydat ze skladu měřidel, aby vše bylo i správně podchyceno v systému. Jako evidence zůstanou všechny informace k měřidlu v systému.

4. Filtry pro seznam záznamů

  • Popis „čtyřlístkového“ filtru dle statut.

4.1. Filtr - dle správce

  • Všechny měřidla.
  • Jsem správce - pouze měřidla, u kterých je správce právě přihlášená osoba.

4.2. Filtr - dle stavu

  • Všechny měřidla.
  • Aktivní - pouze aktivní měřidla (atribut stav = 1000, 5000, 6000)
  • V kontrola - pouze měřidla v kontrole (atribut stav = 2000, 3000, 4000)
  • Neaktivní - pouze neaktivní měřidla (atribut stav = 8000, 9000)