Orsoft Doku
Dokumentace a nápověda pro IS Orsoft Open

Přesun mezi sklady výdejem a příjmem

V rámci tohoto pohybu dochází k přesunu pomocí dovou spřažených pohybů. Samotný přesun má 2 části a to část výdejovou , která je realizována výdejem neadresným a část příjmovou, která je realizována příjmem neadresným.

Vzhledem k tomu, že k přesunu dochází ve dvou krocích, lze tento přesun využít:

  • pro přesuny položek mezi sklady s různými metodami cen: Protože se z účetního pohledu nejedná o přesun, ale o výdej a příjem, lze přesouat položku i mezi sklady vedené v různé metodě skladových cen.
  • pro přesuny mezi sklady, mezi jejichž účty není přímý přesun z legislativního pohledu umožněn: využívá se přesun přes přeúčtovací účet, na který je vydáváno a ze kterého je přijímáno.
  • Během přesunu může dojít ke změně čísla položky: Tento přesun lze využít k tzv. „předruhování“ kdy identifikační číslo vydávané položky je jiné než identifikační číslo přijímané položky. Zásadní je při tomto využití dodržení pravidla shodné ceny, protože cena příjmu je shodná s cenou výdeje.

Proces přesunu výdejem a příjmem

  1. fyzický přesun položky provedení kontroly množství.
  2. vytvoření záhlaví přesunového dokladu: vyplníme datum, ke kterému chceme přesun provádět (POZOR nelze provádět pohyb s nižším datem, než je nejstarší datum pohybu téže položky), vybereme typ dokladu, systém dotáhne číslo dokladu z číselné řady, dále vyplníme zdrojový sklad, výdejový druh nákladu a středisko dále cílový sklad, příjmový druh nákladu a středisko, mezi nimiž chceme přesouat. Systém zkontroluje existenci účetních předpisů v souboru BA.
  3. vytvoření přesunových pohybů: vybereme přesouvanou položku (lze vyplnit zdrojovou a cílovou, pokud se číslo položky během přesunu změní), přesouvané množství a v případě sledování šarží vyplníme přesouvanou šarži